Baśnie i bajki z dzieciństwa. Kim byli ich twórcy?

Data publikacji: 03.06.2019 10:17
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 10:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pomnik Hansa Christiana Andersena
Pomnik Hansa Christiana Andersena, Autor - shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Baśnie i bajki z dzieciństwa. Kim byli ich twórcy? (Kultura przy kawie/Jedynka)

Pierwszy kontakt z książką dzieci mają przeważnie od najmłodszych lat, kiedy rodzice bądź dziadkowie czytają swoim pociechom. Kim byli autorzy znanych baśni i opowiadań? Jakie tajemnice skrywają te wybitne postaci?

Wśród najpopularniejszych autorów baśni dla dzieci wyróżniamy m.in. Hansa Christiana Andersena, którego dzieła wpisały się w kanon popularnych baśni dla dzieci. O tym, jak są one dla nas bliskie wszystkim pokoleniom mówiła Dorota Koman, krytyk literacki. - H. Ch. Andersen mówił, że baśnie są zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to książka dla całej rodziny, ponieważ czyta się ją wspólnie. Jest to najbardziej rodzinny rodzaj książki - dodała. 

Jednymi z najpopularniejszych bajkopisarzy byli bracia Grimm, którzy z wykształcenia byli prawnikami. Zarówno Jacob Ludwig Karl jak i jego brat Wilhelm skończyli studia prawnicze i pracowali jako bibliotekarze. Byli oni nie tylko twórcami najsłynniejszych baśni dla dzieci, ale również autorami wielkiego słownika niemieckiego zwanego "Słownikiem braci Grimm". - Za ich życia to dzieło zostało rozpoczęte, oni byli jego inicjatorami i pierwszymi autorami. Ostatni tom wyszedł w 1961 roku, czyli ponad sto lat trwały prace nad wielkim słownikiem zapoczątkowane przez obu braci Grimm - powiedział profesor Grzegorz Leszczyński. 

Polska ma również swoich autorów, którzy od dekad byli wychowawcami kolejnych pokoleń, m.in. Maria Konopnicka, poetka nowel, wierszy, baśni dla dzieci. Jest autorką słynnych dzieł tj. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" czy "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". Pisarka tworzyła swoje dzieła, mimo ogromnych problemów osobistych, z którymi zmagała się każdego dnia. - Autorka miała dramatyczne doświadczenia z córką Heleną, kleptomanką, która wywołując różne skandale próbowała skompromitować swoją matkę. Przeżyła też tragiczną śmierć syna Tadeusza. Te doświadczenia niejedną osobę mogłyby złamać - stwierdził profesor Andrzej Nowak.

Jak było z twórczością autora "Kaczki - dziwaczki", "Stonogi",  "entliczka - pentliczka" czy "Samochwały"? Co było inspiracją do napisania "Małego Księcia"? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Przygotowała: Małgorzata Raducha 

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 5.09

ans/kh


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.