- Odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości, czyli przypadków kiedy ktoś nielegalnie pozyskał np. skan naszego dowodu osobistego, a co gorsza czasem nawet legalnie - tłumaczył dr Maciej Kawecki. - Czasem spotykamy się z przypadkami, gdy pracownik banku, który legalnie pozyskał skan dowodu osobistego, bo np. staraliśmy się o kredyt, ale potem nielegalnie wykorzystuje go w działalności niezgodnej z prawem - dodał.
Jak ustrzec się przed kradzieżą naszych danych?
Dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji wyjaśnił kiedy mamy obowiązek udostępnić komuś nasz dokument tożsamości, aby go zeskanował lub skserował.
- Liczba takich przypadków jest niewielka. Prawo bankowe uprawnia banki i instytucje finansowe do przekazywania skanów dowodów osobistych, jeżeli chcemy skorzystać z produktów bankowych. Ustawa o przeciwdziałaniu terroryzmowi mówi o tym, że organizacje takie jak operatorzy komunikacyjni, banki, duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celach: aby walczyć ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy oraz w walce z terroryzmem. W pozostałych przypadkach w zasadzie takich regulacji nie ma - dodał.
- Hotel może pozyskać nasze dane, np. imię i nazwisko czy numer pesel, ale absolutnie nie ma prawa pozyskiwać skanu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, czy robić mu zdjęcia - powiedział dr Maciej Kawecki.
_______________
Audycja: W samo południe
Rozmawiał: Antoni Trzmiel
Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji)
Data emisji: 01.07.2019
Godzina emisji: 12.20
kstar
Dr Maciej Kawecki: odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości - Jedynka - polskieradio.pl