W przeciągu ostatnich 5 lat negocjacje akcesyjne zakończyły Norwegia, Szwajcaria i Islandia. Państwa te jasno deklarowały, że nie są zainteresowane przystąpieniem do Unii Europejskiej. - Do tego dochodzi Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Pozostaje tutaj otwarcie się na wschód i południe - dodał Karol Karski.
Europoseł PiS podkreśla, że Unia Europejska ma wyjątkowy dar zaprowadzania pokoju między swoimi członkami i zaznacza, że otwarcie na Bałkany jest bardzo pozytywnym aspektem. - Dzisiaj mimo wielu sporów i różnic nie potrafimy sobie wyobrazić konfliktu zbrojnego miedzy państwami członkowskimi.(...) Otwarcie w tej chwili na Bałkany jest bardzo pozytywne, są realizowane kolejne programy. Także wiadomo, że te negocjacje akcesyjne powinny się o wiele dalej posunąć i to będzie kwestia stabilizacji nie tylko regionu bałkańskiego, ale także kwestia stabilizacji całej Europy - zaznaczył Karski.
Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, posła Platformy Obywatelskiej podstawą rozszerzenia każdej wspólnoty jest poprawa bytu i konkurencyjności, podniesienie poczucia bezpieczeństwa. Poseł zaznaczył, że te postulaty leżały u podstaw zakładania wspólnoty jaką jest Unia Europejska. - Unia zdała egzamin gospodarczo. Jeśli byśmy się skoncentrowali na tym, że Bałkany będą z nami, a kiedyś Ukraina, to trzeba w tym kierunku działać - powiedział poseł PO.
Podczas audycji politycy skomentowali również zakończoną dzisiaj Konwencję PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019", która miała miejsce w Katowicach. Efektem konwencji jest przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi. Więcej w całej audycji.
Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień
Data emisji: 7.07.2019
Godzina emisji: 12.11
ans
Karol Karski: Unia Europejska powinna być otwarta na nowe kraje - Jedynka - polskieradio.pl