Dzieliło ich pochodzenie i droga na akademicką katedrę. Bohaterami audycji byli profesorowie matematyki: Franciszek Leja i Witold Wilkosz.
Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Bohaterów audycji przypomniał prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współtwórca wystawy zorganizowanej w gmachu parlamentu.
Gość Jedynki powiedział w audycji, że Franciszek Leja wybił się z "trudnego i zacofanego środowiska". Matematyk urodził się w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. - Od dziecka wykazywał ogormne zamiłowanie do matematyki - powiedział prof. Stanisław Domoradzki.
- Witold Wilkosz urodził się w Krakowie, w rodzinie nauczyciela i spokojnie ukończył edukacje. Jako uczeń ósmej klasy gimnazjum napisał prace z semitologii i został członkiem jednego z towarzystwa niemieckich, które umożliwiło mu studiowanie w Bejrucie - dodał gość Jedynki.
Jak szkolni koledzy wspominali po latach wybitnych matematyków? Czy było coś w matematyce, czego Wilkosz i Leja nie byli w stanie rozwiązać? Co poza Legionami łączyło uczonych?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Ludzie niepodległości
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Stanisław Domoradzki (z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współtwórca wystawy zorganizowanej w gmachu parlamentu)
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 21.10
K.A
Franciszek Leja i Witold Wilkosz. Czym zaowocowała miłość do matematyki? - Jedynka - polskieradio.pl