Głównymi tematami spotkania Mateusza Morawieckiego i Ursuli von der Leyen były źródła dochodów dla Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada stanowisk w strukturach europejskich. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej, będzie dla Polski znakomitym partnerem do współpracy.
Czy tę opinię podzielają politycy, którzy wzięli udział w dzisiejszej "Debacie Jedynki"?
Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że w związku z tym, iż Ursula von der Leyen została wybrana "między innymi głosami członków Prawa i Sprawiedliwości, a więc Polaków, to może świadczyć o tym, że rola polskiego rządu w UE również rośnie".
Gość Marka Mądrzejewskiego dodał, że rola Polski, wbrew temu, co mówiono przed wyborem Ursuli von der Leyen, jest większa i bardziej znacząca. Nawiązując bezpośrednio do kwestii spotkania Mateusza Morawieckiego z niemiecką polityk stwierdził natomiast, że: "być może przewodnicząca będzie chciała w ten sposób równoważyć Paryż współpracą z Polską".
Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej Koalicji Obywatelskiej podkreślił z kolei, że tę wizytę odczytuje jako przypomnienie polskiemu rządowi znaczenia Trójkąta Weimarskiego.
- Gdy Trójkąt Weimarski w UE funkcjonował, to Polska miała największe sukcesy. Wtedy mieliśmy największy budżet w UE, obsadzaliśmy najważniejsze stanowiska w strukturach europejskich - mówił. Dodał, że "ta wizyta jest gestem przypomnienia, iż kiedyś Polska się liczyła w UE i warto wrócić do gry, a nie stać poza boiskiem tam, gdzie praworządność jest naruszana".
- Rząd Polski o Trójkącie Weimarskim zapomniał cztery lata temu i mamy teraz Grupę Wyszehradzką, która w UE raczej jest "rozbijakiem" niż budowniczym - ocenił.
Józef Brynkus z Kukiz’15 stwierdził natomiast, że Ursula von der Leyen występowała jako kandydatka na przewodniczącą KE z określonym programem, który dla Polski jest fatalny. - Dla naszego kraju priorytetem jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, a nowa przewodnicząca KE mówi przede wszystkim o europejskim obszarze bezpieczeństwa - zaznaczył.
Gość radiowej Jedynki dodał ponadto, że niemiecka polityk chce też wzmocnienia roli Parlamentu Europejskiego oraz opowiada się za wprowadzeniem w sposób obligatoryjny neutralności klimatycznej.
- Chciałbym, żeby nie tylko Prawu i Sprawiedliwości spadło bielmo z oczu, ale i Platformie Obywatelskiej, że Ursula von der Leyen występowała z taką agendą, która dla Polski jest niedobra - przestrzegał.
* * *
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Jarosław Urbaniak (POKO) i Józef Brynkus (Kukiz’15)
Data emisji: 25.07.19
Godzina emisji: 18.06
pkur
Paweł Lisiecki o wizycie szefowej KE: rola Polski jest większa i bardziej znacząca - Jedynka - polskieradio.pl