Łuszczyca - choroba, której objawy są trudne do ukrycia

Data publikacji: 29.08.2019 20:19
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - pumatokoh/Shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Życie z łuszczycą (Eureka/Jedynka)

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Choruje na nią ponad milion 200 tys. Polaków. Stąd pomysł akcji "Dzień bez kamuflażu", który już po raz drugi odbył się w piątek (23.08) w Warszawie, a który ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat łuszczycy.

Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osoby chorujące na łuszczycę są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju wielu schorzeń towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2.

Prof. Irena Walecka wyjaśnia, że łuszczyca może wystąpić u pacjentów w różnym  wieku, ale najczęściej u osób w wieku 20-30 lat i po 50 roku życia. - U tych pierwszych zazwyczaj ma podłoże genetyczne, ktoś w rodzinie chorował na łuszczycę. Ten typ ma bardziej agresywny przebieg - mówi dermatolog. Łuszczyca po 50-ce ma przebieg łagodniejszy. 

Posłuchaj całej audycji, w której można znaleźć dużo wiedzy medycznej, edukacji, poradnictwa i porad psychologicznych pozwalających żyć z łuszczycą i to bez kamuflażu, szczególnie latem, aby dać szansę chorym na "zrzucenie" zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe. A czy są badania np. krwi, które pozwalają wykryć i potwierdzić łuszczycę?

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Irena Walecka (Klinika Dermatologii CMKP i kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag

 


Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.