Ekspert: Traktat INF był już dawno "martwy", Putin się bawi

Data publikacji: 26.09.2019 18:50
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 21:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prezydent Rosji Władimir Putin (C) przemawia podczas spotkania z przewodniczącym Komitetu Stałego Narodowego Kongresu Ludowego.
Prezydent Rosji Władimir Putin (C) przemawia podczas spotkania z przewodniczącym Komitetu Stałego Narodowego Kongresu Ludowego., Autor - PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

POSŁUCHAJ

O inicjatywie W. Putina ws. rozmieszczenia pocisków rakietowych (Więcej świata/Jedynka)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek, że prezydent Władimir Putin zaproponował przywódcom światowym przyjęcie moratorium na rozmieszczanie pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Inicjatywa nie napotkała zrozumienia.

Zdaniem ekspertów NATO - władze rosyjskie proponują wprowadzenie moratorium na rozlokowywanie pocisków pośredniego i średniego zasięgu, podczas gdy same w swojej części europejskiej już rozmieściły takie uzbrojenie. - Jeżeli chodzi o te rakiety, to są one trudne do namierzenia, dlatego, że przypominają konwencjonalne pociski i w związku z tym rozpoznanie ich nie jest łatwe, więc trudno określić gdzie one są. Wywiad amerykański zlokalizował rozmieszczenie części stanowisk - powiedział Piotr Grochmalski z ASW. 

- Putin się bawi. W lutym tego robi zorganizował pokaz, w którym chciał pokazać, że to nie jest broń, która łamie ten zakaz prowadzony przez pierwszą formę Traktatu INF, która dotyczyła konkretnego rodzaju broni - stwierdził ekspert.

Ekspert na antenie radiowej Jedynki stwierdził, iż Traktat INF był już dawno "martwy" i zwraca uwagę na to, że to Chiny stanowią główne zagrożenie regionalne, nie tylko dla USA, ale również dla m.in. Japonii, Australii, Indonezji, Filipin. - System, który stworzyli Chińczycy rzeczywiście blokuje  dostęp, zarówno możliwość penetracji tych obszarów przez lotniskowce amerykańskie, jak i stanowią realne zagrożenie dla ich największej bazy - dodał Piotr Grochmalski. 

Ponadto w audycji: 

- Wspomnienie byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, który zmarł w wieku 86 lat. Polityczny weteran w dużym stopniu przyczynił się do ugruntowania pozycji Francji jako mocarstwa, choć jego decyzje niejeden raz budziły kontrowersje. Gościem w studiu był prof. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Komisja wyborcza w Izraelu opublikowała ostateczne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych z 17 września. Więcej informacji w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

- Caritas Polska o aktualnej sytuacji w Syrii oraz nowej koncepcji pomocy dla mieszkańców tego kraju, a także o starcie programu wsparcia firm rodzinnych w Syrii "Inwestor od serca". Zapraszamy do wysłuchania materiału Katarzyny Ingram. 

- Na północy Francji w środę zainaugurowano wystawę poświęconą tylko polskiemu malarstwu. Pokazane tam dzieła można podziwiać do 20 stycznia 2020 roku. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.