Alina Perzanowska: nasi podopieczni będąc dziećmi, nie uzyskali właściwej pomocy

Data publikacji: 20.10.2019 20:21
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 18:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Alina Perzanowska
Alina Perzanowska , Autor - Piotr Piorun/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Rozmowa z Aliną Perzanowską, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach (Jedynka)

- Zajmujemy się świadczeniem pomocy osobom dorosłym z autyzmem - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach, która bierze udział w tegorocznej akcji "Choinki Jedynki". Dlaczego warto pomóc podkrakowskiej fundacji?

W niedzielne popołudnie wystartowała kolejna edycja akcji "Choinki Jedynki". Program 1 Polskiego Radia już po raz osiemnasty pomaga Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i wybranej przez nią organizacji pożytku publicznego. W tym roku do udziału w wydarzeniu zaproszono Fundację "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach.

Pomoc dla dorosłych z autyzmem

Wspomniana fundacja pomaga osobom dorosłym z autyzmem, czyli jednej z najbardziej niesamodzielnych grup. - Są to osoby, które kiedyś będąc dziećmi, nie uzyskały właściwiej pomocy terapeutycznej, ponieważ takiej w tamtych latach nie było - przekazuje Alina Perzanowska.

Prezes fundacji na rzecz osób z autyzmem działa już od 30 lat. Razem z innymi osobami tworzyła pierwsze szkoły i ośrodki terapeutyczne dla dzieci z autyzmem.

- Niemniej nasi najstarsi podopieczni nie mieli szans skorzystać z profesjonalnej pomocy i dlatego ta grupa nie usamodzielniła się. W tej chwili dzieci mają wybór - słyszymy od Aliny Perzanowskiej.

Jak pomagają?

Fundacja "Wspólnota Nadziei" prowadzi niedaleko Krakowa, w Więckowicach ośrodek "Farma Życia". Dorosłe osoby z autyzmem mogą tam korzystać z zajęć terapeutycznych.

- Najczęściej nikt ich nie chciał w żadnej innej placówce, dlatego przyjeżdżają do nas na zajęcia dziennie i czują się bardzo dobrze. Pracują m.in. w gospodarstwie ekologicznym – dodaje prezes fundacji.

W ośrodku funkcjonują również 2 wspólnoty mieszkaniowe, Każda z nich liczy po 5-6 osób. - Są to osoby niekomunikujące się werbalnie, z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu i z różnymi problemami zdrowotnymi. Jest to grupa bardzo, bardzo słaba i wymagająca intensywnego wsparcia. Podopieczni czują się w tym miejscu szczęśliwi. W tej chwili walczymy o to, żeby trwało i rozwijało się - tłumaczy Alina Perzanowska.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

Tytuł audycji: Audycja specjalna - "Choinki Jedynki"

Gość: Alina Perzanowska (prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei")

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 17.15

DS


. .
Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.