Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Orszak stał się tradycją
W poniedziałek (6 stycznia) pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają!" ulicami polskich i zagranicznych miejscowości przeszły Orszaki Trzech Króli. Największe uliczne jasełka odbyły się już po raz dwunasty w Warszawie. Wzięła w nich udział para prezydencka. Prezydent podziękował organizatorom za zaproszenie na Orszak Trzech Króli w stolicy.
- Stał się tradycją nie tylko m.st. Warszawy, ale dzięki temu, że promieniuje ze stolicy na całą Polskę i na świat, stał się także tradycją ogólnopolską i stał się tradycją także i Polaków na całym świecie. 900 miast i miejscowości w całej Polsce, ponad 30 w różnych państwach na świecie - w tylu miejscach dzisiaj maszerujemy, spotykamy się i jesteśmy razem pod tym hasłem "cuda, cuda ogłaszają" - mówił prezydent Andrzej Duda.
Orszak Trzech Króli
Tuż po godz. 12.00 z Placu Zamkowego w Warszawie po modlitwie "Anioł Pański", którą poprowadził Kardynał Kazimierz Nycz, orszak wyruszył za Trzema Królami w symboliczną drogę do stajenki. Aktorzy odegrali sceny najczęściej przywoływane w jasełkach. I tak zobaczyliśmy m.in. "Dwór Heroda", "Walkę dobra ze złem" i "Bramę Anielską". Z Placu Zamkowego orszak przeszedł obok Kapliczki Matki Bożej Passawskiej, Pałacu Prezydenckiego, a dalej ul. Królewską do sceny głównej przy Placu Piłsudskiego.
To tutaj odbyło się powitanie Maryi Brzemiennej, która wraz z Józefem przybyła do stajenki, a następnie pokłon Trzech Króli. Po wręczeniu darów pokłon Dzieciątku oddali warszawiacy, zaś kardynał Kazimierz Nycz udzielił błogosławieństwa. Następnie zgromadzeni zostali zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy "Bóg się rodzi". Całej uroczystości towarzyszył chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula.
Kolędowanie z radiową Jedynką
Zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli w Warszawie było Kolędowanie z radiową Jedynką. Na scenie pojawili się: Hanka Rybka, zespół Pectus oraz Artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Wydarzenie, które było również transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia, poprowadził wicedyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy.
- W tym roku postanowiliśmy, jako Polskie Radio i radiowa Jedynka, zaprezentować Państwu na zwieńczenie orszaku akcent muzyczny i artystyczny (…). Radiowa Jedynka postanowiła przywieźć na tegoroczny orszak wyjątkowych artystów. Po to, żebyśmy nie rozchodzili się po samym orszaku, tylko po to, żebyśmy kolędowali i w pewien sposób zadali kłam temu, że trochę wstydzimy się śpiewać - mówił Marcin Kusy.
Uczestnicy wydarzenia byli zachwyceni wspólnie zaśpiewanymi kolędami.
Każdy może pomóc
W czasie orszaku w 56 miejscowościach odbyła się publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Akcji towarzyszyła kampania społeczna "Kolędujmy razem!". Dla uczestników przygotowane zostały domowe śpiewniki kolędowe i bezpłatna aplikacja kolędowa Orszaku Trzech Króli z tekstami ponad 200 kolęd i pastorałek. W orszakowym śpiewniku, tradycyjnie już, nie zabrakło listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.
Na uczestników warszawskiego Orszaku Trzech Króli czekały także liczne atrakcje, w tym m.in. jarmark orszakowy, szopka ze Świętą Rodziną, żywa szopka, konkursy plastyczne, poetyckie, kulinarne i szopek bożonarodzeniowych oraz stanowiska fundacji i organizacji biorących udział w wydarzeniu.
DS/kh
Jedynka kolędowała na Orszaku Trzech Króli. Publiczność zachwycona - Jedynka - polskieradio.pl