E-papierosy równie szkodliwe jak papierosy?

Data publikacji: 17.02.2020 16:58
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 16:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Resort zdrowia namawia ministerstwo finansów na zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe, aby ograniczyć popularność elektronicznych papierów wśród młodzieży.
Resort zdrowia namawia ministerstwo finansów na zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe, aby ograniczyć popularność elektronicznych papierów wśród młodzieży., Autor - Aleksandr Yu/Shutterstock.com

POSŁUCHAJ

E-papierosy są szkodliwe? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)

Coraz więcej młodzieży sięga po papierosy i e-papierosy. W przypadku tych pierwszych nie ma żadnych wątpliwości, co do ich szkodliwości. A jak jest w przypadku e-papierosów? - Bardzo wiele substancji, które znajdują się w tradycyjnych papierosach, znajduje się także w tych elektronicznych - wyjaśnia dr Krzysztof Przewoźniak, socjolog zdrowia i medycyny.

Żeby rzucić palenie, trzeba mieć silną wolę, motywację i po prostu chcieć. Zdarza się, że niektórzy rezygnują z palenia tradycyjnych papierosów na rzecz e-papierosów. Okazuje się jednak, że elektroniczne papierosy są niemal równie szkodliwe, co tradycyjne. Obecnie mamy w Polsce najwięcej użytkowników e-papierosów spośród krajów całej Europy. Problem ten dotyka także młode osoby.

- Zarówno badania prowadzone na młodzieży zagranicą, chociażby w USA, jak i te w Polsce, pokazały, że młodzież coraz częściej sięga po papierosy tradycyjne i e-papierosy. Nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali papierosy elektroniczne - mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Najpierw e-papieros, później papieros

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny przyznaje, że wydawało się, iż e-papierosy będą pewnego rodzaju antidotum dla palaczy, ale okazało się, że są one również szkodliwe dla naszego zdrowia.

- Syntetyczna nikotyna, końcówka wapowania jest także bardzo niebezpieczna, ponieważ do organizmu dostaje się bardzo wysoka temperatura z elementami podgrzewanymi (…). Jest to wszystko strasznie niebezpieczne i wiemy już w tej chwili, że jest to papieros inicjujący. Młodzież sięga po e-papierosa, a później sięga po zwykłego papierosa - dodaje.

Zgony w USA. Przez narkotyki

- Duża część społeczeństwa cały czas uważa, że e-papierosy są nawet bardziej szkodliwe od papierosów konwencjonalnych. Co zresztą jest kompletną nieprawdą - twierdzi Przemysław Bobiński, redaktor naczelny Vapour Poland.

Jak zauważa, w USA zarejestrowano ponad 51 przypadków nawet śmierci spowodowanych używaniem nielegalnych substancji w inhalatorach, które są e-papierosami, ale jednocześnie nie są związane z używaniem legalnych substancji nikotynowych.

- W USA większość tych przypadków była związana również z kwestiami dodawania substancji psychoaktywnych, np. THC, do kartridży, które można samodzielnie napełniać - dodaje Aleksandra Lusawa, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Palenie to choroba

- 80 proc. osób palących chce zaprzestać palenia tytoniu, tylko tego nie umie. Nie ze względu na to, że nie ma w sobie silnej woli, a dlatego, że nie traktuje tego poważnie. Jest to choroba i skrótowo mówiąc uzależnienie narkotyczne. Takich narkomanów nikotynowych w Polsce jest około 2 mln - mówi dr Krzysztof Przewoźniak.

Jak dodaje dr Krzysztof Przewoźniak, w liquidzie do e-papierosów znajduje się około 20 mililitrów nikotyny. Przeliczając to na papierosy tradycyjne, jeżeli palacz zużyje liquid, to jest to porównywalne z wypaleniem całej paczki papierosów.

Jak często dochodzi do przypadków niewydolności oddechowej związanej z wapowaniem? Jakie substancje znajdują się w e-papierosach? Jak rzucić palenie?

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Materiał reporterski: Patryk Bedliński 

Goście: dr Krzysztof Przewoźniak (socjolog zdrowia i medycyny), Anna Ostrowska (rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej), Jarosław Pinkas (główny inspektor sanitarny), Przemysław Bobiński (redaktor naczelny Vapour Poland), Aleksandra Lusawa (dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 10.00-12.00

DS

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.