Czym jest osteoporoza?
Stanowi groźną chorobę kości, która powoduje złamania będące wynikiem nawet niewielkiego urazu. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości. - Choroba prowadzi do podatności na złamania pod wpływem niezwykle banalnych urazów a nawet własnego ciężaru ciała - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, prof. Piotr Głuszko z Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Przyczyny powstania
Utrata gęstości kości jest procesem związanym z wiekiem. Największą grupą ryzyka są osoby, które ukończyły 60 rok życia. U kobiet kluczowym momentem jest okres menopauzy. - Nagle brakuje dużo estrogenów, które są niezbędne do prawidłowego metabolizmu tkanki kostnej - tłumaczy gość audycji. - Mamy mniej "kości w kości" i to się dzieje bardzo szybko po menopauzie - dodaje prof. Głuszko.
Istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyśpieszyć rozwój choroby. - Palenie papierosów, picie sporej ilości kawy, alkoholizm, mało ruchu - wylicza rozmówca Krzysztofa Michalskiego. - Kości chcą być obciążone one wtedy się korzystnie przebudowują. Ruch jest stymulatorem dla kości, żeby się budowały a nie ulegały destrukcji, zniszczeniu wewnętrznej struktury. Ruszajmy się wręcz, obciążajmy nasze kości - apeluje.
Kluczowa odpowiednia profilaktyka
Prof. Piotr Głuszko podkreśla, iż należy odrzucić czynniki środowiskowe, które osłabiają nasze kości, prowadzić aktywny tryb życia, uzupełniać niedobory witaminy D oraz stosować odpowiednią zbilansowaną dietę. - Podaż nabiału rozmaitych innych składników pokarmowych. Wszystkich namawiał do jedzenia ryb - dopowiada profesor.
Skuteczne w leczeniu osteoporozy są leki zalecane przez lekarzy specjalistów. - Lekarz przepisuje leki, część z nich jest tania i łatwo dostępna i nie są one obarczone poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Są też leki droższe, które stosujemy w szczególnych sytuacjach m.in. zaburzeniach metabolicznych. Ważna jest też poglębiona diagnostyka, ponieważ mnóstwo leków, które stosujemy w wyniku rozmaitych chorób działają niekorzystanie na układ wapniowy i osłabiają nasze kości - wyjaśnia prof. Piotr Głuszko.
Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Piotr Głuszko (kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji imienia Profesor Eleonory Reicher w Warszawie, wspierający ideę Zdrowy Kręgosłup dla Polski)
Data emisji: 30.04.2020 r.
Godzina emisji: 19.08
ans
Osteoporoza - groźna choroba kości atakująca głównie kobiety - Jedynka - polskieradio.pl