Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna?

Data publikacji: 20.04.2020 11:50
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 15:31
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Tom I pierwszego wydania "Quo vadis" z 1896 roku
Tom I pierwszego wydania "Quo vadis" z 1896 roku, Autor - Polona/shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna? (Kulturalna Jedynka)

26 marca minęło 125 lat od ukazania się w "Gazecie Polskiej" pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dzieła, które na stałe weszło do historii literatury światowej. 

"Quo vadis" to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych sześciu lat panowania Nerona (63–68 r.). Rzym był wówczas miastem wielonarodowościowym, bardzo zróżnicowanym.

Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Historyczny wątek powieści skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej.

Powieść została opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim", a następnie wydana w formie druku zwartego. Książka odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

- Powieść bardzo szybko podbija Europę i najchętniej jest czytana w krajach romańskich na czele z Włochami - mówił dr Jacek Hajduk. - Henryka Sienkiewicza nazywano chrześcijańskim Homerem, słowiańskim Shakespearem i oprócz całych rzesz czytelników Sienkiewicz mógł pokazać całą listę zwolenników specjalistycznych czyli filologów klasycznych, którzy uważali, że "Quo vadis" jest takim najpełniejszym i najpiękniejszym obrazem starożytności jaki stworzyła literatura polska - dodaje. 



W archiwalnym wywiadzie przeprowadzonym 5 lat temu prof. Ryszard Koziołek mówił Annie Stempniak, że nie da się ustalić powodu, dlaczego Henryk Sienkiewicz napisał "Quo Vadis". - Podstawowe studia nad jego twórczością pokazują, że był to człowiek obdarzony nieprawdopodobną gorączką myśli i gorączką twórczą. Sienkiewicz myśli o kilku rzeczach równocześnie w takiej szkolnej historii literatury - wyjaśniał. 


W audycji "Kulturalna Jedynka" wysłuchaliśmy nagrań z Archiwum Polskiego Radia oraz fragmentów słuchowiska zrealizowanego według powieści.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 19.04.2020 r. 

Data emisji: 22.08

ans 

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.