Ta historia udziału kobiet w obronie Niepodległej rozpoczęła się we Lwowie. Miała swój ciąg dalszy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Grudziądzu, Przemyślu… Wcześniej w Wilnie, gdzie korespondent brytyjskiego "Timesa" zanotował, że miasta broniło 250 kobiet, a wiele z nich… boso.
Dlaczego we Lwowie rozpoczyna się historia Ochotniczej Legii Kobiet? - Myślę, że we Lwowie zaczyna się z bardzo wielu powodów, przede wszystkim Lwów został zaatakowany i była bardzo ciężka sytuacja militarna. We Lwowie powstał też Komitet Obywatelski Polek. Kobiety, m.in. działaczki polskiej organizacji wojskowej podjęły działania służące wspieraniu tych działań niepodległościowych - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Udział kobiet w walce o niepodległość - niedoceniania część historii?
Zdaniem gościa audycji przyczyną niedocenienia jest fakt, że nie były to dzieje o których pisali mężczyźni. - Nie zapominajmy, że Ochotnicza Legia Kobiet to była formacja tylko w okresie wojny o granice - mówi dr Anna Marcinkiewicz- Kaczmarczyk. - Tam było 2,5 tys. kobiet. Niewielu historyków o tym wspominało, później dopiero pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku historycy zaczęli się tym interesować - dopowiada.
Zasłużona - Maria Wittek
W 1920 roku udział w obronie Lwowa w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet (OLK) brała Maria Wittek, studentka na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego, żołnierz AK i pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. - Maria Wittek początkowo we Lwowie działała w Polskiej Organizacji Wojskowej, a później została włączona w szeregi OLK - opowiada gość audycji. - Ona szczególnie zasłużyła się podczas II Wojny Światowej, kiedy była komendantką Wojskowej Służby Kobiet - dodaje.
W dalszej części audycji była mowa m.in. o tym, dlaczego Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) otworzyła drogę kobietom, które chciały zawodowo służyć w armii.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 5.08.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans