Jelenie na rykowisku. "To jest nasz wielki skarb narodowy"

Data publikacji: 23.09.2020 11:50
Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 12:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeleń samiec podczas rykowiska
Jeleń samiec podczas rykowiska, Autor - Giedriius/shutterstock

POSŁUCHAJ

03:49

Jelenie rozpoczęły rykowisko (Ekspres Jedynki)

Na początku trzeba wystraszyć rywala. Jeśli jednak to się nie powiedzie, wtedy może dojść do pojedynku o dominację nad łaniami. O co chodzi? Jelenie rozpoczęły właśnie rykowisko, czyli sezon na… randkowanie.

- Rykowisko ma miejsce, co roku i jest to po prostu sezon godowy jeleni. Jelenie samce przestają przyjmować pokarm, kręcą się wokół łań, zaganiają sobie harem i odbywa się prokreacja - tłumaczy Wiktor Markoni z Polskiego Związku Łowiectwa z Jeleniej Góry.


Jelenie mylone z niedźwiedziami

Piotr Markiewicz zdradza, że turyści często mylą rykowisko z odgłosami niedźwiedzi. - Jelenie są w stanie poznać po głosie, czy konkurent jest mocny. Najsilniejszy byk, który dominuje na rykowisku, jeżeli słyszy mocnego konkurenta, wtedy dąży do konfrontacji, żeby go przepędzić - dodaje ekspert Jedynki.

- Byk idzie za łaniami, żeby je przypilnować, ponieważ wywalczył je sobie. Zdarza się też tak, że byk wraca do tej samej chmary jeleni, którą miał w zeszłym roku czy 2-3 lata temu. Młode byki, które nie mają łań, szukają i wydobywają głos po prostu z takim utęsknieniem, żeby odezwał się byk, który ma łanie - opowiada Dariusz Kuś.

"Liczą się tylko ci, którzy mają samice"

Żeby jednak doszło do rykowiska, musi zostać zachowana odpowiednia proporcja między łaniami, a bykami. Jeżeli na samca przypada 1,2 samicy, statycznie istnieje duża szansa, że dojdzie do walki pomiędzy samcami. Warto wiedzieć, że doświadczone byki rzadko odpowiadają na zaczepki młodzików. - Liczą się tylko ci, którzy mają samice - twierdzi Piotr Markiewicz.

- Byki do 3 lat nie stanowią zagrożenia dla mocnego samca. Są tylko satelitami, przyglądają się i kręcą wokół aż ich czas nadejdzie - mówi Wiktor Markoni. - To jest przepiękna melodia lasu, kiedy ten byk ryczy. Rykowisko zazwyczaj odbywa się w całej Polsce, tam, gdzie mamy duże kompleksy leśne. W Alpach, Apeninach czy Pirenejach tego nie mają, więc cieszmy się, bo to jest nasz wielki skarb narodowy - dodaje nasz gość.

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autor materiału: Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Data emisji: 22.09.2020 

Godzina emisji: 15.39

DS

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.