Magdalena Grydniewska towarzyszyła młodym ludziom w przygotowywaniu spektaklu:
Jacek – reżyser spektaklu: - To będzie bajka dotycząca wezwania ekologicznego XXI wieku, a użyjemy w tej bajce wspólnych postaci z bajek narodowych, np.. smoka wawelskiego z bajki o Baltazarze Gąbka, włóczykija z Muminków, postać z Grecji, która jest uwięziona.
- Bohater z greckiej bajki to Skazany, przebywa w więzieniu i ma różne przygody. Przygotowują dla niego pasiastą piżamkę.
Jacek: - Będziemy chcieli połączyć wszystkie te postacie, żeby one wspólnie popracowały i uświadamiały ludzi o zagrożeniach ekologicznych.
- Spotkaliśmy się tu wszyscy, aby stworzyć wspólną historię. Najpierw będziemy tańczyć, potem będą spadać na nas śmieci, jako to zagrożenie ekologiczne, na końcu te postacie z bajek wkroczą i będziemy mogli dalej żyć w czystym i pięknym świecie.
- Smok wawelski miał zawsze gruby głos i zawsze miał rację.
- Zawsze miał dużo przygód, które chciał rozwiązać.
- Przesłanie jest takie, że bajki mogą przenosić pozytywne wzorce, z których możemy się uczyć, i młodzi i starsi. Przypominając sobie o bajkach, my – starsi powinniśmy przypominać swoim dzieciom, jak trzeba się zachować i jak trzeba pracować na rzecz naszego środowiska.
Międzynarodowa bajka ekologiczna - Jedynka - polskieradio.pl