- O filmie "Dyktator" mówi się, że był wydarzeniem w historii naszych czasów. Oto największy klaun i komik ówczesnego kina rzucił wyzwanie człowiekowi, który spowodował najwięcej zła i ludzkiego cierpienia w historii. Spotykają się Charles Chaplin i Adolf Hilter - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
- Chaplin chyba nie zdawał sobie sprawy z wagi swojego przedsięwzięcia. Mówił po latach, że gdyby wiedział o zbrodniach hitleryzmu, nigdy by tego filmu nie zrobił - dodaje.
Tricky Trickster/fragment filmu "Dyktator"
- Trzeba skłonić się przed geniuszem i odwagą Chaplina. "Dyktator" pozostaje zjawiskiem nie mającym sobie równych. Epickim wydarzeniem w historii kina i to widzimy jasno dzisiaj - ocenia dr Andrzej Kołodyński i dodaje, że przy całym podziwie dla tego filmu, od strony czysto technicznej nie był niczym nowym.
Słuchaczy radiowej Jedynki zapytaliśmy o to, które z filmów światowego kina uznają za najważniejsze i dlaczego, a także o to, co w ich pamięci zostawił Charlie Chaplin.
Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe tygodnia, m.in. "Tajemniczy ogród", "Raz, jeszcze raz" i "Banksterów".
KinoHeliosPolska/zwiastun filmu "Banksterzy"
Zapowiedzieliśmy także 11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera-Akcja, który trwa w Łodzi.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: dr Andrzej Kołodyński (historyk kina)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 21.11
kh
80 lat temu powstał "Dyktator" Chaplina. "Epickie wydarzenie w historii kina" - Jedynka - polskieradio.pl