To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Data publikacji: 05.11.2020 21:20
Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 21:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Africa Studio
Rak płuca jest obecnie jednym z najczęstszych nowotworów. Mimo że lekarze podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, ciągle nie jest ona odpowiednio wprowadzana w nasze życie. - Im więcej wiemy o pacjencie i jego chorobie nowotworowej, tym lepsza leczenie możemy zastosować - mówi dr n. med. Izabela Chmielewska z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

POSŁUCHAJ

22:03

Rak płuca - jeden z najgroźniejszych nowotworów (Jedynka/Eureka)

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym w Polsce i pierwszą przyczyną zgonów onkologicznych. Szacuje się, że na tę chorobę umiera rocznie ponad 20 tys. osób. W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej podjęto działania, które mają zwiększyć szanse na przeżycie pacjentów z chorobą nowotworową. Profilaktyka, diagnostyka i szybsza terapia onkologiczna wyznaczają kierunek poprawy leczenia chorych.

Źródło: ProchenkoPawel/Rak płuc - kampania społeczna

Około 90 proc. pacjentów pali(ło)

- Niestety rak płuca jest swoistą epidemią dzisiejszych czasów, oczywiście mówiąc w zakresie dziesiątek lat. Jest to głównie związane z rozpowszechnianiem palenia tytoniu i powszechnym dostępem do wyrobów tytoniowych. Około 90 proc. moich pacjentów, to palacze lub byli palacze. Wyjątkowo spotyka się osoby, której do tej pory nie paliły. Palenie tytoniu pozostaje więc największym problemem i główną przyczyny raka płuca - wyjaśnia dr n. med. Izabela Chmielewska.

Ekspert Jedynki wskazuje, że na baczności muszą się mieć także palacze papierosów elektrycznych z tzw. liquidami. Mniejszą rolę odgrywają czynniki środowiskowe, jednakże również mają znaczenie. - Zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu i chorobami przewlekłymi, które powstają na podłożu palenia tytoniu, takim jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy włóknienie płuc - dodaje.

Inne czynniki?

Warto zwracać uwagę na stężenie radonu, który jest naturalnym gazem znajdującym się w ziemi i ze względu na to, że jest cięższy od powietrza, zajmuje niższe pomieszczenia. Dlatego szczególnie narażone są na niego dzieci, w związku z tym trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywają najmłodsi.

- Jeżeli chodzi o zapobieganie chorobie nowotworowej, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby chronić młode społeczeństwo przed zaczynaniem palenia. Doskonale wszyscy wiemy, że im wcześniej rozpoczynam nałóg palenia, tym jest to gorsze - tłumaczy mówi dr n. med. Izabela Chmielewska.

Zdarzają się również zawody, gdzie istnieje czynnik ryzyka zachorowania na raka płuc. Są to profesje, w których mamy do czynienia z działaniami toksycznych substancji.

- Górnicy, ślusarze, mechanicy czy osoby mające kontakt z chemikaliami to również zawody narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia raka płuca. Musimy w tym przypadku pamiętać o współdziałaniu palenia tytoniu z tymi substancjami. Jeżeli ktoś pracuje w takim zawodzie, to na pewno nie powinien palić tytoniu - twierdzi gość Jedynki.

Audycja została zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr n. med. Izabela Chmielewska (Klinika Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie)

Data emisji: 5.11.2020 

Godzina emisji: 19.08

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.