Wiele szczepień dla dzieci jest obowiązkowych lub zalecanych. Dorośli szczepią się dobrowolne, ale przy wielu schorzeniach szczepienia pozwalają ich uniknąć lub złagodzić przebieg choroby.
Dlaczego szczepić się przeciwko pneumokokom?
Dr Michał Sutkowski zwraca uwagę, że warto zaszczepić się przeciwko pneumokokom, które wywołują wiele chorób takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon, zapalenie mózgu. - Bardzo niebezpieczna rzecz. Proszę sobie wyobrazić, że przed erą szczepień rocznie umierało milion dzieci z powodu chorób pneumokokowych - ostrzega lekarz. U dorosłych pneumokoki wywołują również zapalenie zatok, zapalenie ucha i dlatego osoby po 50. roku życia powinny się zaszczepić.
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że dorośli powinni zaszczepić się ponownie również na te choroby, na które byli szczepienie w dzieciństwie. To tzw. szczepienia przypominające. - Do pewnego czasu odporność jest, ale później zanika i warto zaszczepić się ponownie, nawet jeśli ktoś w dzieciństwie zachorował np. na odrę - radzi. Dr Michał Sutkowski zaleca, że przeciwko pneumokokom można się zaszczepić teraz i to nawet razem ze szczepionką przeciwko grypie.
Lista osób, które mają wskazania do szczepień przeciwko pneumokokom jest długa, a oprócz seniorów są na niej osoby mające schorzenia przewlekłe, z marskością wątroby, palacze tytoniu nadużywający alkoholu, a nawet chorzy onkologicznie. Niestety, szczepionka przeciwko pneumokokom dla dorosłych nie jest refundowana i trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 250 złotych. Szczepienia nie trzeba powtarzać.
Szczepienia przeciwko grypie
Lekarz doradza, żeby zaszczepić się przeciwko grypie. Obala jednocześnie mit, że jak się już raz ktoś zaszczepił, to musi się szczepić do końca życia. - Nie, nie trzeba się szczepić, ale warto - mówi medyk. Zwraca uwagę, że każdy powinien mieć świadomość przydatności szczepienia, a nie wyznawać spiskową teorię dziejów, że szczepiąc się napychamy kasę koncernom farmaceutycznym. - Grypa jest niebezpieczna, grypa daje powikłania, zapalania płuc, oskrzeli, ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego - przestrzega. Podkreśla, że kobiety powinny szczepić się przed zajściem w ciążę.
Szczepienia przeciwko WZW
W kalendarzu szczepień dorosłego człowieka powinny znaleźć się szczepienia przeciwko WZW typu A i B, choć może nie razem z grypą. WZW A (potocznie zwana żółtaczką) to choroba brudnych rąk. Szczepionka polecana jest głównie osobom wybierającym się do Afryki lub Azji, gdzie standardy higieny są mniej przestrzegane niż w Europie. Wystarczy jednorazowa dawka. Z kolei szczepienia przeciwko WZW B są doradzane osobom planującym operację, aby ustrzec się zakażeń szpitalnych. Potrzebne są trzy dawki, ale one zabezpieczają człowieka na całe życie.
Planując szczepienia warto również zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Z uwagi na coraz cieplejsze zimy kleszcze praktycznie są aktywne cały rok, a pełno ich nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miastach, choćby na miejskich trawnikach. Coś wiedzą o tym właściciele psów.
A czy trzeba zaszczepić się przeciwko wściekliźnie? A przeciwko krztuścowi? Posłuchaj całej audycji.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Joanna Racewicz
Gość: dr n.med. Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)
Data emisji: 5.11.2020
Godzina emisji: 9.21
ag
Szczepienia dla dorosłych. To nie tylko grypa - Jedynka - polskieradio.pl