Doszło m.in. do sporu w sprawie dofinansowania produkcji Airbusa i Boeinga. Światowa Organizacja Handlu (WTO) zdecydowała w październiku, że Unia Europejska może nałożyć na swój import z USA karne cła na towary o maksymalnej wartości blisko 4 mld dolarów rocznie z tytułu sankcji za niedozwoloną państwową pomoc dla koncernu lotniczego Boeing.
Prof. Katarzyna Żukrowska przypomina, że Amerykanie od roku stosują podwyższone cła na produkty europejskie. Ocenia, że w przypadku potwierdzenia medialnych doniesień o zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich jest duża nadzieja na poprawę i ocieplenie klimatu w transatlantyckich stosunkach gospodarczych.
Od 2013 do 2016 roku USA i Unia Europejska negocjowały układ TTIP o utworzeniu największej na świecie strefy wolnego handlu. Donald Trump zawiesił negocjacje. - Myślę, że teraz negocjacje zostaną wznowione, zwłaszcza że w wielu rozdziałach były zaawansowane - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Choć, jej zdaniem, do negocjacji trzeba by było dodać nowe elementy. Podkreśla, że Europa ma dodatni bilans handlowy ze Stanami Zjednoczonymi i na takiej umowie skorzystałaby technologicznie.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Sytuacja w USA wokół wyborów prezydenckich. Od poniedziałku (9.11) mają być składane protesty do sądów przez obóz prezydenta Donalda Trumpa w sprawie oszustw i fałszerstw w trakcie procesu wyborczego. Rozmowa z Markiem Wałkuskim.
Zniesienie wiz dla obywateli Polski, zwiększenie obecności wojskowej, kontrakt na zakup samolotów F-35 - to niektóre z najważniejszych decyzji administracji ustępującego - według wyliczeń amerykańskich mediów - prezydenta USA Donalda Trumpa w relacjach z Polską i naszym regionem. Ponadto prezydent Andrzej Duda ratyfikował dziś (9.11) umowę wojskową z USA. Dokument ten podpisany latem przez szefów obrony Polski i USA w szczegółowy sposób opisuje zasady traktowania żołnierzy i personelu amerykańskiego, a także skalę nowych inwestycji w infrastrukturę obronną realizowaną we współpracy z Amerykanami. Felieton Katarzyny Semaan.
Trwają walki w konflikcie zbrojnym między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach, choć obowiązuje trzeci rozejm, wynegocjowany za pośrednictwem USA (w dwóch poprzednich mediatorem była Rosja). Obie strony od początku oskarżają się wzajemnie o łamanie nowego porozumienia. Tymczasem prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oświadczył, że siły jego kraju zajęły ważne miasto Szusza w separatystycznym Górskim Karabachu. Zadowolenie z zajęcia Szuszy przez Azerów wyraził wspierający Baku w tym konflikcie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Gratulując "braciom Azerom", wyraził nadzieję, że wkrótce "wyzwolona zostanie także reszta okupowanych ziem". Eksperci zwracają uwagę, że Szusza ma duże strategiczne, ale także kulturowe znaczenie dla obu stron konfliktu. Miasto leży na wzgórzu przy drodze łączącej Karabach z Armenią. Z jego terytorium Azerowie mogliby poprowadzić ofensywę na Stepanakert. Władze separatystycznej republiki oraz ministerstwo obrony w Erywaniu zaprzeczyły jednak, by doszło do zajęcia miasta. Rosja zakomunikowała, że jej śmigłowiec bojowy Mi-24 został w poniedziałek zestrzelony w Armenii w pobliżu granicy z Azerbejdżanem przeciwlotniczym pociskiem kierowanym, odpalonym z ręcznej wyrzutni. Dwaj z trzech członków jego załogi ponieśli śmierć. Nie wiadomo, kto odpalił pocisk. Rozmowa z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 17.32
ag
"Zawieszone przez Trumpa negocjacje powinny zostać wznowione". Prof. Katarzyna Żukrowska o umowie TTIP - Jedynka - polskieradio.pl