Z wirtualną wizytą w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Data publikacji: 11.01.2021 13:00
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Miejsce na dostępność jest wszędzie, nawet tam, gdzie w pierwszych skojarzeniach się jej nie dostrzega.
Miejsce na dostępność jest wszędzie, nawet tam, gdzie w pierwszych skojarzeniach się jej nie dostrzega., Autor - shutterstock.com/marcinm111
Ryś, sarna, niedźwiedź - gdzie można spotkać wszystkie te zwierzęta? Na internetowych stronach Bieszczadzkiego Parku Narodowego!

POSŁUCHAJ

04:25

Z wirtualną wizytą w Bieszczadzkim Parku Narodowym (Zima z radiem/Jedynka)

 

Bieszczadzki Park Narodowy (BPN) to jeden z 23 polskich parków narodowych - trzeci co do wielkości na terenie Polski i największy w polskich górach. Został utworzony w 1973 roku, jest położony w Bieszczadach Zachodnich

Ferie 1200x660_1.jpg
Ferie z Polskim Radiem

Blisko 80 proc. obszaru BPN zajmują naturalne lasy liściaste i mieszane z bukiem, olszą szarą, jaworem, świerkiem i jodłą, z czego 15 proc. uznaje się za drzewostany puszczańskie o charakterze pierwotnym. Obszary objęte ochroną ścisłą zajmują prawie 70 proc. powierzchni. Jest to największy wskaźnik spośród wszystkich parków narodowych w Polsce.

Powyżej górnej granicy lasów od wysokości 1150-1250 m n.p.m. rozciąga się unikalne i niespotykane gdzie indziej w Polsce piętro wschodniokarpackich hal nazywanych "połoninami". Prawie 90 proc. tego obszaru podlega ochronie ścisłej. Rośnie tu szereg roślin rzadko lub w ogóle nie spotykanych w innych polskich górach.

Bieszczadzki Park Narodowy stanowi ostoję dla przeszło 230 gatunków kręgowców, w tym 58 gatunków ssaków. W jego granicach występują prawie wszystkie krajowe gatunki dużych ssaków drapieżnych z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem i żbikiem oraz roślinożernych, z żubrem i jeleniem karpackim.

Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego istnieje kilkanaście ścieżek przyrodniczo-historycznych, które w większości prowadzą wzdłuż istniejących szlaków pieszych. W Ustrzykach Dolnych znajduje się Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można też odwiedzić Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej w Lutowiskach.

Czytaj także:

Sława Bieńczycka odwiedziła też (wirtualnie):

  • piramidy w Egipcie
  • amerykańskie oceanarium Monterey Bay Aquarium

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


.

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Sława Bieńczycka

Data emisji: 11.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.