Na muralu przy ul. Solec 85 w Warszawie został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r., wykonanej przy okazji sesji maturalnej. Na ścianie budynku umieszczono także fragment wiersza "Spojrzenie", autorstwa Baczyńskiego: "I jeden z nas - to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem - prosty".
Wicepremier, minister kultury i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że Krzysztof Kamil Baczyński wpisuje się w kanon naszej tożsamości i kultury. - Żył krótko, intensywnie, był wybitnie utalentowany. Był spadkobiercą Norwida i Wyspiańskiego, a jednocześnie reprezentował polską tożsamość i polskie wybory - podkreślił wicepremier. - To jest bardzo ważne także dla współczesnych pokoleń - dodał.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafał Wiśniewski, powiedział, że mural ma zachęcić do poznawania twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Szukaliśmy takiego rozwiązania, w którym wielka praca w wielkim formacie będzie obecnie w reżimie sanitarnym oglądana przez osoby, które spacerują czy przejeżdżają przez Warszawę - powiedział. - Cytat z wiersza "Spojrzenie" zachęca, by szybko poszukać poezji, twórczości Baczyńskiego, tego wielkiego mistrza - wyjaśnił dyrektor.
Ogromna spuścizna literacka
Jak zaznaczył Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej, Krzysztof Kamil Baczyński pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką. - Krzysztof Kamil Baczyński nie wybierał czasów, w którym przyszło mu żyć, natomiast wybierał, co może w tym czasie zrobić. (...) Nam pozostawił wspaniale tomiki ręcznie przepisywane i ręcznie ilustrowane przez niego dla żony - stwierdził. - Biblioteka Narodowa ma największy zbiór rękopisów i rysunków. On jest dostępny na stronie Polona.pl, gdzie każdy może przeczytać prawie wszystkie wiersze Baczyńskiego, nie tylko w drukowanych wersjach, ale dokładnie tak jak on je zapisał własną ręką - powiedział Tomasz Makowski.
Krzysztof Kamil Baczyński w bardzo dojrzały sposób, mimo młodego wieku, przedstawił tragizm pokolenia naznaczonego przez wojnę. - Opisuje całą walkę o przetrwanie człowieka w nim samym, w jego pokoleniu, w czasach, które trudno dzisiaj sobie wyobrazić. Zachowanie człowieczeństwa w tym czasie, zachowanie sztuki i potrzeba piękna, mądrości jest widoczne - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Narodowej.
Czytaj też:
Projekt muralu
Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mural z wizerunkiem poety powstały przy ulicy Solec 85 zaprojektował Bartosz Kossowski. - To, jak miał być ukazany poeta, zależało zupełnie ode mnie i to, który wiersz miał się ukazać, to także był mój wybór - zdradził. - Wybór padł na "Spojrzenie" bo to wiersz, który jest jednym z bardziej znanych. Wybierając te cztery wersy ze "Spojrzenia" zdecydowałem się na takie, które nie są tak dramatyczne w odbiorze jak pozostałe zwrotki. Nie chciałem, żeby ten mural był przygnębiający - dodał.
Ponadto w audycji:
- jubileusze mistrzów słowa w 2021 roku oraz plany Narodowego Centrum Kultury na 2021 rok,
- nowe publikacje Narodowego Centrum Kultury,
- akcja "Zaśpiewajmy.pl".
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski
Materiały: Agata Woźniak, Martyna Podolska, Justyna Majchrzak, Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 31.01.2021 r.
Godzina emisji: 17.08
ans
Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Jedynka - polskieradio.pl