Sztuka Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach.
- Postaci, które są przedstawione przez Sarę Stridsberg są piękne. Pokazuje ona, jak wielki kolor jest w ekspresji człowieka, pomimo traum i jak wielkie jest pragnienie miłości i wolności - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz. - To są ludzie, którzy przez wiele lat funkcjonowali w systemie i tak bardzo się do niego przyzywczaili, że pomimo możliwości, nie umieją z tego systemu wyjść - dopowiada.
Za czym tęsknimy w izolacji?
Jak wskazuje reżyserka, rodziną autorki staje się grono osób, z którymi ona się spotyka i wchodzi z nimi w różne relacje. - To jest niezwykłe, jakby rodzina była przedstawiona w głąb, sięgając w jakiś poziom archetypu, tak jak w głąb sięgamy będąc w przestrzeni izolacji - mówi. - To jest sytuacja równoległa do tej, w której obecnie jesteśmy umocowani i to jest ten czas, w którym jesteśmy w stanie współodczuwać to samo - stwierdza Anna Augustynowicz.
Przygotowania do spektaklu
Próby do przedstawienia trwały od marca do grudnia 2020 roku. Na początku stycznia tego roku spektakl został zarejestrowany. - Próby były nieregularne. Na platformie internetowej nie da się zbyt długo próbować, gdyż ta koncentracja w którymś momencie się wyłącza. Z takimi przerwami próbowaliśmy do 22 grudnia, gdzie zamknęliśmy naszą pracę wewnętrznym spektaklem - mówi Anna Augustynowicz. - Ta forma, którą proponujemy jest przygotowana do odbioru na żywo. Dla mnie nie ma teatru, który nie staje się relacją człowiek-człowiek, na żywo tu i teraz - podkreśla gość audycji.
W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, m.in. Krystyna Maksymowicz, Paweł Niczewski, Grażyna Madej, Konrad Pawicki, Anna Januszewska. Sztukę przełożyła Dominika Górecka zaś za scenografię odpowiedzialny jest Marek Braun.
Ponadto w audycji:
- o nowej płycie "Czarno-białe ślady" porozmawialiśmy z jej współtwórcą gitarzystą Zbigniewem Krzywańskim
- o spektaklu "Legendy Warszawskie" w Teatrze Syrena w Warszawie mówiła reżyserka Joanna Drozda
- w związku z 65 rocznicą śmierci pisarza A. A. Milne (przypada 31.01) tematem przewodnim audycji były najcenniejsze dla nas i warte zapamiętania przemyślenia Kubusia Puchatka.
Tytuł audycji: Kultura przy kawie
Prowadzi: Martyna Podolska
Goście: Anna Augustynowicz (reżyserka), Joanna Drozda (reżyserka), Zbigniew Krzywański (gitarzysta)
Data emisji: 30.01.2021 r.
Godzina emisji: 5.06
mat. prasowe/ans
"Przygotowany do odbioru na żywo". Anna Augustynowicz o spektaklu online "Beckomberga" - Jedynka - polskieradio.pl