Janusz Szrom wspomina, że do dydaktyki zachęcił go nieżyjący już Henryk Majewski, zwany ojcem polskiego jazzu. Stowarzyszenie Jazzowe organizowało warsztaty muzyczne dla dzieci, które prowadzili najlepsi polscy jazzmani. - Szkoda, że już nie ma takiej imprezy - zauważa. Tam właśnie debiutował jako nauczyciel dzieci i młodzieży, co - jak przyznaje - nie było takie łatwe.
Obecnie pracuje ze studentami, a więc osobami już dorosłymi i uważa, że praca z dziećmi była trudniejsza. - Dzieci są najlepszym recenzentem nauczyciela i jeśli jest on nudny i nieprawdziwy od razu to wyczuwają - podkreśla.
Janusz Szram wspomina swoją edukację muzyczną. W podstawowej szkole muzycznej chciał się uczyć gry na saksofonie, a zaproponowano mu waltornię. Po gwałtownym sprzeciwie zamieniono instrument na trąbkę. - Coś mi z tą trąbką nie było po drodze, ale zgodziłem się, bo chciałem się uczyć muzyki i to są te kompromisy, o których wspominałem - mówi.
Druga część audycji niemal w całości jest poświęcona Warsztatom Jazzowym w Chodzieży, w których Janusz Szrom pełni funkcje dyrektora artystycznego. Podkreśla, że na jego barkach spoczywa obowiązek zapewnienia właściwej kadry dydaktycznej. - W warsztatach uczestniczyła plejada polskich gwiazd muzyki różnych gatunków - mówi. Opowiada też o książce, która została wydana z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy tych warsztatów, najdłużej cyklicznie trwającej imprezy na świecie.
Posłuchaj obu części audycji, w trakcie których Janusz Szrom śpiewa na żywo piosenki z repertuaru Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Zauchy oraz jazzowe standardy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Mój świat dźwięków
Prowadzi: Agata Steczkowska
Gość: Janusz Szrom (wokalista jazzowy i pedagog muzyczny)
Data emisji: 7.04.2021, 14.04.2021
Godzina emisji: 23.06
ag
Janusz Szrom: przez całe życie staram się żyć z jazzem za pan brat - Jedynka - polskieradio.pl