Zakopane otwiera się po obostrzeniach
Stopniowe luzowanie obostrzeń w Polsce pozwala na szereg różnych aktywności. W stolicy Tatr w najbliższych tygodniach czeka na turystów wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. - Przygotowujemy m.in. dwa największe festiwale: Zakopiański Festiwal Literacki oraz bardzo znany i lubiany przez turystów Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Nowak - Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego. - Ogromnie wierzę, że oba festiwale uda się zrealizować, oczywiście z zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa - dodaje.
Jak podkreśla wiceburmistrz, na Festiwal Folkloru Ziem Górskich przyjeżdżają zespoły z całego świata. - Wiele razy gościliśmy tutaj Hindusów, gości z Afryki czy Ameryki Południowej - wymienia. - Bardzo się cieszymy, że mogliśmy obserwować folklor tak inny od naszego, polskiego - zdradza gość audycji.
Historia Wielkiej Krokwi
Niewątpliwie jest jedną z najważniejszych wizytówek polskich Tatr i największą skocznią narciarską w Polsce. Zbudowana według projektu autorstwa inż. Karola Stryjeńskiego i uroczyście otwarta 22 marca 1925 podczas konkursu skoków. W 1989 roku patronem skoczni został Stanisław Marusarz zwany "królem Wielkiej Krokwi". - Kiedyś skocznia nosiła nazwę Bronisława Czecha, który był również znanym zawodnikiem, ale ponieważ Stanisław Marusarz w 1938 roku został wicemistrzem świata w Lahti, Rada Narodowa Zakopanego postanowiła tak nazwać skocznię - opowiada Marek Nodzyński, przewodnik Tatrzański.
Na przestrzeni lat Wielka Krokiew była kilak razy przebudowywana. 19 listopada 2017 skocznia otrzymała homologację FIS, ważną do 18 listopada 2022, niezbędną do przeprowadzenia zawodów najwyższej rangi, takich jak Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Letnie Grand Prix, FIX Cup, Letni Puchar Kontynentalny czy Puchar Świata e kombinacji norweskiej. Po przebudowie punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni - 140 metrów.
Salon marcowy i Pokaz Filmów o Sztuce
Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem zapraszają na Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce "Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film". Przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki jak co roku stałą się miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku Salonowi Marcowemu towarzyszy specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce.
- Tegoroczny Salon Marcowy to pokaz sztuki niezależnej, interdyscyplinarnej, ponieważ możemy zobaczyć na wystawie najwcześniejsze prace pana Józefa Wilkonia, pochodzące z lat 60. ubiegłego wieku, a więc pierwsze ilustracje do "Pana Tadeusza" - informuje Lidia Rosińska - Podleśny z Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. - Salon ma trwać do 22 maja, ale z racji zamknięcia, przedłużyliśmy ten okres do czerwca- dodaje.
Czytaj również:
Bezpieczeństwo w górach
Tatry wymagają bezpieczeństwa w każdej porze roku. Czy nawigacje, które posiadamy w telefonach i smartfonach wystarczą, żeby udać się w górską wyprawę? - Mapa i kompas to są podstawowe narzędzia nawigacji, więc powinniśmy je mieć przy sobie - radzi Rafał Mikler, tatownik TOPR. - Komórka i wszystkie urządzenia mogą się rozładować. Wiedza nawigacji, umiejętność, może uratować życie - wyjaśnia.
Zobacz także:
W audycji powiedzieliśmy również m.in. o architekturze i stylu zakopiańskim. Nie zabraknie również ciekawostek związanych z Festiwalem Folkloru Ziem Górskich jako głównej imprezy Zakopanego czy wystawach w słynnym Czerownym Dworze.
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzą: Sława Bieńczycka i Marcin Kusy
Goście: Agnieszka Nowak - Gąsienica (wiceburmistrz Zakopanego), Marek Nodzyński (przewodnik Tatrzański), Rafał Mikler (ratownik TOPR), Jan Karpiel-Bułecka (muzyk, architekt), Joanna Staszak (Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Zakopanego), Małgorzata Wonuczka Wnuk (koordynator Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór), Lidia Rosińska - Podleśny (Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem)
Data emisji: 1.05.2021 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
ans
Wydarzenia, koncerty i moc atrakcji. Zakopane czeka na turystów - Jedynka - polskieradio.pl