Wielcy szaleńcy

Data publikacji: 10.11.2010 20:00
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 20:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Józef Piłsudski, Mińsk 1919
Józef Piłsudski, Mińsk 1919, Autor - źr. Wikipedia

POSŁUCHAJ

Wielcy szaleńcy

Tylko nieliczni, młodzi marzyciele mogli się w 1914 roku porwać starcie z zaborcami, czego efektem była niepodległa Polska.

Michał Sokolnicki napisał, że niepodległość Polski była dziełem "garstki szaleńców i jednego wielkiego człowieka". W tym uproszczonym stwierdzeniu jest niemało racji. Józef Piłsudski był  fanatykiem Polski niepodległej (Lesław Bartelski) i człowiekiem, który najbardziej chciał wolnej Polski (Andrzej Micewski).

I kto popierał go w roku 1914. Tylko nieliczni młodzi marzyciele, ci, dla których wolna Polska nie  była niepoprawną mrzonką. Ci, którzy widzieli szansę w wielkiej wojnie, wzbudzającej ogromny strach w polskim społeczeństwie na dorobku, zwłaszcza w Galicji, gdzie były demokratyczne swobody.

Tylko młodzi ludzie mogli w roku 1914 rzucić "na stos" swoje życie, bo oni teoretycznie mieli najmniej do stracenia. Wśród nich byli  Edward Rydz Śmigły (ur. 1886), Adam Koc (ur.1891) i Józef Beck (ur.1894) – oni  będą bohaterami naszej audycji.  Gośćmi Doroty Truszczak są dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa.

(ag)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć ”Wielcy szaleńcy” w boksie "Posłuchaj” w kolumnie po prawej stronie.

Naukowych "Wieczorów z Jedynką" można słuchać od poniedziałku do czwartku od godz. 22.05.

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.