O pomyłkach prokuratorskich i sądowych – SD 02.12.10.

Data publikacji: 03.12.2010 17:45
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 17:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

SD – Jakie prawa ma oskarżony?

POSŁUCHAJ

PzJ 1 – Błędy zdarzają się również z winy prokuratora.

POSŁUCHAJ

PzJ 2 – Czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Jakie prawa ma oskarżony?

Alicja Dusza: - Jeśli ktoś zostaje zatrzymany przez policję, powinien być poinformowany o stawianych mu zarzutach. Oskarżony ma prawo do obrony, może też odmówić składania zeznań.

Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Ma prawo być pouczony o tym jakie ma prawa. Jeśli składa zeznania to na własne ryzyko.

Najlepiej, jeżeli oskarżony skorzysta z pomocy adwokata. Można też starać się o obrońcę z urzędu.

Łukasz Chojniak – adwokat: - Adwokat nie należy się każdemu, prawo do obrony przysługuje w przypadku „konieczności ze względu na charakter sprawy”.

Dotyczy to najcięższych przestępstw. Oskarżony ma też prawo wglądu do akt, bo musi wiedzieć jakie stawiane są mu zarzuty.

Piotr Kładoczny: - Ma prawo dostać akty prawne, czyli kodeks karny. Wszyscy powinni go traktować z należytym szacunkiem, przestrzegając praw człowieka i jego godności.

Sąd może również zastosować, na wniosek prokuratora, areszt tymczasowy, a tam oskarżony ma również swoje prawa.

 Dr Hanna Gajewska-Kraczkowska z UW: - Ma prawo do krótkich widzeń, nieograniczony jest dostęp adwokata. Tylko przez pierwsze 14 dni aresztowania to widzenie może być w towarzystwie strażników, najczęściej to jednak są policjanci.
O tym, że oskarżony może się spotykać z najbliższymi, decyduje prokurator. Są przypadki, że prokuratorzy tych widzeń nie udzielają. Chodzi o osłabienie psychiczne tego człowieka.

Podejrzany ma prawo do godzinnego spaceru, do odbierania i wysyłania korespondencji, przysługuje mu również opieka lekarska. Ma prawo do rzetelnego i uczciwego procesu. 

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.