twitterfacebookmail
05:00, 17.09.2022

Zhakuj mi furę, czyli cyberkradzieże samochodów

Wbrew pozorom, nie będziemy mówić o mocowaniu haka w samochodzie. To, co jeszcze niedawno oglądaliśmy tylko w szpiegowskich filmach, dziś może spotkać każdego przeciętnego Kowalskiego – przyjrzyjmy się cyberprzestępczości na drogach.

https://static.prsa.pl/17c914b2-2d0d-4a86-bf57-e2eb7ab7d1b1.file?format=700
Zdjęcie ilustracyjne Foto: metamorworks/shutterstock

Mimo tego, że producenci dbają o bezpieczeństwo swoich produktów, dostęp do współczesnych i nafaszerowanych elektroniką aut można zyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest połączenie z siecią komórkową sparowaną z samochodem. Niekiedy złodziejowi wystarczy wyłącznie bluetooth.

Posłuchaj:
Cyberkradzieże aut to codzienność! (Wysokie Obroty/PRK)

Zhakowanie samochodu może kojarzyć się z czymś zawiłym i skomplikowanym. Jak jest w rzeczywistości? Opowiada o tym Kamil Stępień z firmy Zabezpiecz Auto:

Posłuchaj:
Najtrudniejsze jest opracowanie metody (Wysokie Obroty/PRK)

Nasz ekspert zwraca uwagę na najczęściej stosowane metody przejmowania samochodów. Producenci reagują na coraz to nowsze sposoby uzyskiwania dostępu i starają się zabezpieczać auta nowymi rozwiązaniami. Gdy jeden system hakowania zawodzi, szybko pojawia się jednak nowy. Złodzieje wykorzystują sprytne sztuczki, które w wielu sytuacjach umożliwiają im „kradzież w białych rękawiczkach”.

Posłuchaj:
3 sposoby kradzieży (Wysokie Obroty/PRK)

Niemal każdy właściciel auta nafaszerowanego nowoczesną technologią jest narażony na przejęcie pojazdu. Według statystyk, kradzieże tego typu występują w każdym kraju – najwięcej jest ich jednak na ulicach Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj:
Auta kradnie się wszędzie (Wysokie Obroty/PRK)

Czy my, zwykli kierowcy, jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek, aby zabezpieczyć siebie i swoje auto przed kradzieżą? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabezpieczenia. Jednym z bardziej popularnych są „utrudniacze mechaniczne”, które ingerują jednak w konstrukcję samochodu. Dużo lepszym rozwiązaniem są zabezpieczenia elektroniczne. To jedyna skuteczna metoda przed cyberatakiem – twierdzi nasz ekspert.

Posłuchaj:
Jak bronić się przed cyberkradzieżą? (Wysokie Obroty/PRK)
Jakie zabezpieczenie wybrać? (Wysokie Obroty/PRK)

Już teraz montowana w autach technologia potrafi przytłoczyć przeciętnego kierowcę. Biorąc pod uwagę fakt, że motoryzacja nieuchronnie zmierza w stronę jazdy autonomicznej, pojawia się pytanie: Czy producenci są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo?


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE:


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.