Jakie uprawnienia mają osoby pokrzywdzone – SD 09.12.10.

Data publikacji: 09.12.2010 11:11
Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:11
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - www.pdphoto.org (public domain)

POSŁUCHAJ

SD – W Polsce działa kilkanaście Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

POSŁUCHAJ

PzJ 1 – Sieć organizacji, które udzielają pomocy pokrzywdzonym.

POSŁUCHAJ

PzJ 2 - Ważną sprawą jest większa świadomość przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

W Polsce działa kilkanaście Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

W całej Polsce działa kilkanaście  Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Obecnie już w każdym województwie funkcjonuje tego rodzaju instytucja pomocowa. Każda z nich działa przy organizacjach pozarządowych, samorządowych lub kościelnych, które zostały wyłonione przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach ogłoszonego konkursu i które od wielu lat świadczą pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Czasem wystarczy  wykonać tylko jeden telefon...

Marzena Kruk z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Sieć powstała jako 16 ośrodków, które mają do spełnienia różne zadania. Może się do nich zgłosić każda osoba pokrzywdzona przestępstwem.

Marzena Mazur z Wydziału ds. Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem: - Te ośrodki udzielają bezpłatnych porad prawnych, a także konsultacji psychologicznych.

Marzena Kruk: - Można tam otrzymać informację o prawach, z których może korzystać, a także dane adresowe i kontaktowe do innych instytucji pomagających pokrzywdzonym.

Marzena Mazur: - Projekt finansuje działalność tych ośrodków w zakresie zakupu sprzętu komputerowego, także zwraca koszty dostaw usług internetowych czy telefonicznych.

Marzena Kruk: - Działalność pomocowa prowadzona jest przez szereg podmiotów i instytucji, często ta działalność jest rozproszona i nieskoordynowana. Specjaliści i osoby pomagające nie znają się nawzajem i nie wiedzą jaką działalność prowadzą inni.
Te ośrodki mają za zadanie działalność pomocową koordynować na poziomie wojewódzkim, natomiast poprzez współpracę koordynatorów ośrodków między sobą, a także współprace z ministerstwem. Chcemy, aby ten system miał charakter ogólnopolski.

Marzena Mazur: - Taki ośrodek wysyła swojego wolontariusza, tzw. opiekuna ofiary do tej osoby pokrzywdzonej, ta osoba pokrzywdzona wręcza np. plik potrzebnych dokumentów, wolontariusz jedzie do swojego ośrodka, tam rozmawia z prawnikiem i psychologiem jak pomóc danej osobie.

Marzena Kruk: - Wszystkie osoby pokrzywdzone po zgłoszeniu się do ośrodka otrzymają pomoc.

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.