Nazwiska tegorocznych Mistrzów Mowy Polskiej ogłoszono w poniedziałek (20.09) wieczorem podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury. Nominowanych do tego zaszczytnego tytułu było 10 osób. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.
W tym roku zdecydowali oni, że tytułem Mistrza Mowy Polskiej 2021 wyróżnieni zostali: Jerzy Kisielewski - dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France-Presse (AFP) oraz włoską ANSA; Agnieszka Kunikowska - dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna; oraz Edward Rzepka - prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunały Stanu.
W głosowaniu publiczności "Vox Populi" zwyciężyła Kama Kaleta-Kępczyńska - przedsiębiorczyni, trenerka biznesowa, lektorka i tłumaczka języka angielskiego i francuskiego.
"To jest dla mnie ogromna przyjemność"
Dzień po gali gościem audycji "Cztery pory roku" była Mistrzyni Mowy Polskiej Agnieszka Kunikowska. Dziennikarka podkreśliła, że jest bardzo szczęśliwa. Jednocześnie przyznała, że nie zdążyła się jeszcze oswoić z tym tytułem. - Bardzo państwu dziękuję. Przez cały okres, od nominacji do przyznania tytułu, czułam tę energię. Myślę, że to jest ten moment, kiedy mogę powiedzieć: są państwo przewspaniali. To wszystko dzięki wam i dla was. Ogromne ukłony - powiedziała.
Zapytana, skąd się wzięła u niej miłość do języka, do słowa, odpowiedziała, że "wyssała ją z mlekiem matki", która była polonistką. - To jej zawdzięczam to zamiłowanie do języka. Jej zawdzięczam to, że umiem się wsłuchiwać i lubię się wsłuchiwać w słowa. Ona cierpliwie poprawiała moje błędy. Pokazywała wzorce poprawności. Była osobą, która miała na mnie ogromny wpływ - zaznaczyła.
- Cieszę się, że mogę się tą moją miłością do języka dzielić ze słuchaczami. To jest dla mnie ogromna przyjemność - dodała.
Czytaj także:
Pozostałe wyróżnienia
W trakcie gali finałowej Akademia Mistrzów Mowy Polskiej ogłosiła także tegorocznego laureata tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej.
Tegoroczny tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej otrzymało Centrum Edukacji i Kultury "Szklany dom" w Ciekotach (Świętokrzyskie). Natomiast internauci w głosowaniu "Vox Populi" zdecydowali o zwycięstwie Matusza Adamczyka, prowadzącego vloga językowego na kanale YouTube.
Podczas gali nagrodę specjalną - Wawrzyn Mowy Polskiej - otrzymał dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński.
Wcześniej wręczone zostały wyróżnienia specjalne za propagowanie najlepszych wzorców polszczyzny - Złoty Laur Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Nagroda ta trafiła do rąk Barbary Młynarskiej-Ahrens oraz Tadeusza Deszkiewicza. Złoty Laur jest wyróżnieniem przyznawanym przez laureatów tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
Mistrz Mowy Polskiej
Program społeczny Mistrz Mowy Polskiej powstał w 2000 roku. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania, z całym jej bogactwem i kulturą.
Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Spośród nominowanych wybierani są dwaj-czterej zwycięzcy, którzy otrzymują tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Swojego laureata wybierają także w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi czytelnicy, internauci i widzowie.
Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej są m.in.: Jeremi Przybora, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Stefan Stuligrosz i Wojciech Młynarski.
Tytuł: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Agnieszka Kunikowska
Data emisji: 21.09.2021
Godzina emisji: 9.20
mistrzmowy.pl/PAP/kk