Jedna osoba ratuje życie trzem. Jak zostać krwiodawcą?

Data publikacji: 22.11.2021 12:54
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
22 listopada rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa
22 listopada rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa, Autor - Anna Stills/shutterstock
450 ml - tyle krwi wystarczy, aby uratować życie aż trzem osobom. Krew to bezcenny lek, którego nie da się sztucznie wyprodukować i czasami jest jedynym ratunkiem dla potrzebujących. Kto może zostać krwiodawcą? Jakie warunki trzeba spełnić? 

forum-0428812430.jpg
Dzień Dawcy Szpiku. Kto może zostać dawcą?

Ile czasu zajmuje pobranie krwi? 

Samo pobranie trwa zwykle ok. 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski. W dobie pandemii koronawirusa w punktach poboru krwi potencjalny dawca musi zachować szczególne środki ostrożności. - Dawca może czuć się bezpiecznie. Przed wejściem co centrum następuje pomiar temperatury, dezynfekcja rąk i wstępna kwalifikacja kandydata - informuje dr Edyta Ułasiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. 


POSŁUCHAJ

04:21

Jedna osoba ratuje życie trzem. Jak zostać krwiodawcą? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zostań potencjalnym dawcą

Jak podkreśla dr Edyta Ułasiewicz każdy potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, w której odpowiada na pytania odnośnie swojego stanu zdrowia. - Pytamy w kwestionariuszu o styl życia, różnego rodzaju choroby i schorzenia oraz m.in. wyjazdy zagraniczne, więc epidemiologia przy kwalifikacji jest ważna - podkreśla dr Edyta Ułasiewicz. - Mamy aktualne informacje, w których częściach świata występuje zagrożenie epidemią i na jakiś czas mamy obowiązek danego krwiodawcę, na pewien czas, zdyskwalifikować - dodaje. 

Szczegółowe kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów na dawców krwi lub dawców krwi allogenicznej oraz przeciwwskazania do jej pobrania znajdziemy na stronie RCKiK. 

Oddajemy cząstkę siebie 

Niedobory krwi i jej składników w placówkach służby zdrowia występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Jednak zapotrzebowanie na krew nie słabnie przez cały rok. 

- Oddanie krwi to dar, oddajemy cząstkę siebie, ma być bezpieczne dla dawcy oraz dla biorcy. Cały rok brakuje nam krwi i cały czas jej potrzeba. Jeżeli chodzi o grupę krwi, największy udział procentowy ma grupa Rh+ - przyznaje rozmówczyni Macieja Waleckiego. 

źródło: krwiodawcy.org/Youtube

Czytaj również: 

Bezpieczny proces 

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich jego etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi z krwią. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że oddanie krwi może spowodować u krwiodawcy najmniejsze nawet niedogodności, wówczas taka osoba nie może oddać krwi - jest czasowo lub na stałe dyskwalifikowana przez lekarza. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 22.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans 

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.