Dr Izabela Wodzińska, historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej wyjaśnia, że był to biskup, a z przekazów historycznych wiadomo o nim niewiele. - Natomiast zachowało się bardzo dużo źródeł opartych na legendach i swego rodzaju bajkach o Mikołaju, które zachowały się do dziś - mówi.
Rozdawał majątek potrzebującym
Mikołaj żył ok. III-IV wieku, pochodził z bogatej rodziny, a o jego świętości miało świadczyć to, że od dziecka pościł w środy i piątki do tego stopnia, że jako niemowlę odmawiał w te dni przyjmowania mleka matki. Kiedy w jego miejscowości wybuchła pandemia i stracił rodziców, cały swój majątek przeznaczył dla osób, które były schorowane i potrzebujące pomocy.
Kilka wizerunków Mikołaja, biskupa Miry, miasta leżącego obecnie w tureckiej Anatolii, a w czasach Mikołaja w Grecji, ma w swoich zbiorach Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Już w holu wita gości duża figura świętego. Zatrzymują się przed nią zarówno dzieci, jak i dorośli.
Tradycja przetrwała do dziś
- W średniowieczu był to jeden z popularniejszych patronów - zauważa Inga Kunisz. Najbardziej odpowiadający rzeczywistości strój Świętego Mikołaja to biskupie szaty, pastorał i mitra na głowie. Inne atrybuty mogą pojawiać się wymiennie i związane są z jego czynami, w które obrosło jego życie. - Np. trzy złote kule związane są z tym, jak uratował trzy ubogie panny przed złym losem, ofiarowując im posag - wyjaśnia.
Wtedy utrwaliła się tradycja, która przetrwała do naszych czasów, że św. Mikołaj jest takim wspaniałym darczyńcą, rozdającym, nie tylko dzieciom, prezenty.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Iwona Piętak
Data emisji: 7.12.2021 r.
Godzina emisji: 16.24
ag
Święty Mikołaj istniał w rzeczywistości, a czynił dobro - Jedynka - polskieradio.pl