- Kto przeżyje noc ze środy na niedzielę ten będzie wiedział, że na karnawale był - powiedział w radiowej Jedynce Bartłomiej Koszarek z Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy". - Karnawał to dużo muzyki, tańca, kolędowania, radości, serdeczności. To ważne - dodał.
Historia Góralskiego Karnawału sięga 1973 roku, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka - bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego - przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny - ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu - po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.
Góralski Karnawał oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Przez kilka dni Bukowina rozbrzmiewa tańcem, śpiewem, muzyką, a barwne korowody kolędników przypominają, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.
Na wydarzenie składają się m.in.: konkurs grup kolędniczych (co roku bierze w nim udział ok. 50 grup), konkurs tańca zbójnickiego, przegląd par tanecznych, różne wydarzenia plenerowe (zawody strzeleckie, "Kumoterki", zawody w skiringu, ski-skiringu i przejazd zaprzęgami paradnymi) oraz wieczorne występy zespołów regionalnych. Karnawałowi towarzyszy Wystawa Twórczości Ludowej.
Zaproszenie na Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał Profil: Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Patryk Michalski
Materiał przygotowała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 9.02.2022 r.
Godzina emisji: 16.17
Jedynka/goralskikarnawal.pl/kk