Strażacy solidarni z Ukrainą. "Jedyne takie miejsce" w SGSP w Warszawie

Data publikacji: 12.03.2022 14:00
Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 10:14
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wóz strazacki
Wóz strazacki, Autor - Sława Bieńczycka/PR
Po napaści Rosji na Ukrainę polscy strażacy odpowiedzieli na apel komendanta głównego Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka o sprzęt potrzebny ukraińskim strażakom. Ciężarówki pełne węży strażackich, odzieży ochronnej i agregatów prądotwórczych wyjechały z Polski w kierunku Ukrainy. Wśród ofiarodawców nie mogło zabraknąć Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
  • Strażacy odpowiedzieli na apel o pomoc Ukrainie.
  • Coraz więcej kobiet chce być strażakami.
  • Jedyna taka szkoła w naszej części Europy.

Sprzęt dla jednostek na Ukrainie

Starszy strażak Dominik Duralski, rzecznik SGSP, wylicza, że w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studiuje ponad dwa tysiące słuchaczy, większość z nich jest skoszarowana. Część studentów dojeżdża na zajęcia z miasta, gdyż uczą się na dwóch kierunkach cywilnych - inżynieria bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Absolwenci uczelni wzmocnią kadrę dowódczą w jednostkach PSP.

Rzecznik zauważa, że strażacy niemal natychmiast zareagowali na wiadomość o rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Komendant główny podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki sprzętu pożarniczego - mówi. Uczelnia przygotowała 12 palet takiego sprzętu, zarówno podstawowego, jak i specjalistycznego, który jest już na Ukrainie.

Zadania realizowane przez szkołę

Rektor uczelni, nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, opowiada, jak na przestrzeni lat zmieniała się nazwa uczelni. Nie jest wykluczone, że wkrótce znów się zmieni i szkoła będzie Akademią Pożarniczą. Precyzuje, że głównym zadaniem szkoły jest kształcenie przyszłych oficerów pożarnictwa. Ale nie skupia się tylko na tej jednej dziedzinie dydaktyki i wypełnia niszę, kształcąc na potrzeby samorządów bądź firm prywatnych inżynierów bezpieczeństwa wewnętrznego z zakresu pożarnictwa. Starszy brygadier dr inż. Zdzisław Salamonowicz, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności, podkreśla, że w szeregi studentów wkracza coraz więcej kobiet i na ostatnim roczniku jest ich już 10 procent. Jeszcze 17 lat temu nie było ani jednej.

Brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP, zwraca uwagę, że strażacy zawsze pomagają, czy to są wichury, czy powodzie, czy wypadki, czy tak jak teraz, w czasie wielkiej próby dla Polaków pomagających Ukrainie i jej obywatelom. Wspierają ich strażacy ochotnicy. Rzecznik wyjaśnia, jak przebiega szkolenie ochotników w 17 ośrodkach w całym kraju.


Rozmówcy Sławy Bieńczyckiej w SGSP Rozmówcy Sławy Bieńczyckiej w SGSP

Każdy znajdzie coś dla siebie

O codziennym życiu studentów opowiadają sekcyjni - podchorąży Klaudia Jodłowska i Ksawery Łokietek (słuchacze SGSP). Zdzisław Salamonowicz zapowiada, że wkrótce obok istniejących już studiów inżynierskich zostaną uruchomione studia magisterskie. Wszystko też wskazuje na to, że z nowym rokiem akademickim wystartuje nowy kierunek - ratownictwo medyczne. Brygadier Krzysztof Łącki dodaje zaś, że do szkoły może zdawać osoba w wieku poniżej 25 lat.

Rektor Mariusz Feltynowski wyjaśnia, że SGSP, kształcąca studentów na poziomie inżynierskim, jest jedyną tego typu placówką nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy. W Polsce techników pożarnictwa kształcą jeszcze trzy szkoły - w Krakowie, Poznaniu i Częstochowie - oraz szkoła podoficerska w Bydgoszczy. Brygadier opowiada o międzynarodowych akcjach polskich strażaków w wielu krajach na całym świecie.


Nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski (rektor i komendant SGSP (P) i Sława Bieńczycka (P) Nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, rektor i komendant SGSP (P) i Sława Bieńczycka (P)

Starszy kapitan Emil Olędzki opowiada o wyposażeniu samochodu gaśniczego. Jest tam sprzęt nie tylko do gaszenia ognia, ale również przyrządy służące do ewakuacji osób poszkodowanych i uwalniania ich np. ze zgniecionych karoserii samochodowych czy wagonów kolejowych.

W trakcie audycji Maciej Walecki relacjonował sytuację w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej w Budomierzu, gdzie mieści się punkt recepcyjny.

Zbiórka sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. Apel komendanta głównego PSP 26.02.2022/Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej


Czytaj także:

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: starszy strażak Dominik Duralski (rzecznik SGSP), nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski (rektor uczelni), starszy brygadier dr inż. Zdzisław Salamonowicz (dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności), sekcyjni podchorąży Klaudia Jodłowska i Ksawery Łokietek (studenci), starszy kapitan Emil Olędzki (dowódca zmiany w jednostce ratowniczo-gaśniczej), brygadier Krzysztof Łącki (Komisja Rekrutacyjna SGSP), Grażyna Mroczka (Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej), ks. Andrzej Stopyra (koordynator akcji pomocowej przy przejściu w Budomierzu), Marta Tabaczek (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krowicy Samej), Wiesław Kapel (wójt gminy Lubaczów)

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.