Maria Prymaczenko - niezwykła wystawa prac ukraińskiej malarki ludowej w Warszawie

Data publikacji: 28.03.2022 09:12
Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 19:16
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ukraiński świat Marii Prymaczenko
Ukraiński świat Marii Prymaczenko, Autor - NAC
Na plenerowej wystawie Narodowego Centrum Kultury - czynnej do 6 kwietnia przed galerią Kordegarda w Warszawie - składają się fotografie 11 obrazów Marii Prymaczenko (1908-1997), ukraińskiej malarki ludowej, przedstawicielki sztuki naiwnej, która zajmowała się również rysunkiem, haftem oraz malarstwem na ceramice. Nazwisko artystki pojawiło się w medialnych newsach w pierwszych dniach agresji na Ukrainę, gdy 27 lutego, w wyniku rosyjskiego ataku, spłonęło Muzeum Krajoznawczego w Iwankowie, które miało w swoich zbiorach jej 25 prac.

"Cały cywilizowany świat nie godzi się na zbrodnie wojenne, na to, żeby bez powodu napadać na suwerenne państwo i niszczyć jego kulturę. (…) Jesteśmy dumni, że przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie możemy pokazać świat ukraińskiej artystki. Świat, który miał być zniszczony i spalony, ale ostatecznie został ocalony" - podkreślił podczas inauguracji wystawy prof. Piotr Gliński, Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wybrane na wystawę prace Marii Prymaczenko, namalowane w latach 1963-1988, przedstawiają niesłychanie barwny, pełen fantazji świat, zapełniony dziwnymi stworami, zwierzętami, motywami roślinnymi, a także baśniowo ujętymi scenami z życia. Pełne ludowej ornamentyki prace artystka malowała farbami wodnymi, takimi jak tzw. tempera dla początkujących. 

Prymaczenko nie zdobyła wykształcenia artystycznego. Ukończyła jedynie cztery klasy szkoły powszechnej. Dorastała w rodzinie pełnej twórczych pasji: babcia specjalizowała się w kolorowaniu pisanek, ojciec był doskonałym cieślą, a matka zajmowała się wyszywaniem. Swoje pomysły czerpała z otoczenia. Uwrażliwiona na ludową ornamentykę stworzyła swój własny, pełen wciągającej fantazji, niepowtarzalny styl.

Wiodącym motywem jej twórczości jest walka dobra ze złem. To wynik własnych, ciężkich doświadczeń. Artystka od najmłodszych lat zmagała się z przeciwnościami losu - chorowała na chorobę Heinego-Medina, co zaważyło na jej sprawności fizycznej i psychice. Po śmierci męża na wojnie samotnie wychowywała syna.

Brak wykształcenia, mocno ograniczał jej możliwość zaistnienia w szerszym kręgu odbiorców. Być może nigdy nie dowiedziano by się o niej, gdyby nie kijowska artystka Tatiana Flera, która odkryła Prymaczenko w 1935 roku. Artystka z czasem zdobyła międzynarodowy rozgłos. - Jej dzieła do dziś inspirują kolejne pokolenia - podkreśliła w radiowej Jedynce autorka tekstu prezentowanego na wystawie, malarka Dorota Pietrzyk.

Wsparcie dla Ukrainy w działaniach ludzi kultury:

Koncert odbył się 20 marca. Wzięli w nim udział znakomici artyści: Olga Pasiecznik - sopranistka ukraińskiego pochodzenia, Agata Zubel - ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na pomoc walczącej Ukrainie.  


Czytaj także:


  • Jak wspierać uchodźców z Ukrainy? Bezpłatne webinarium,

Podczas webinarium zostaną omówione różne formy wsparcia osób goszczących uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy oraz typowe sytuacje związane ze wsparciem działań na granicy. Bazując na doświadczeniu prowadzącego - Julian Hofman - ukazane zostaną aspekty prawne i formalności związane z dokumentami. Podczas prezentacji zostaną poruszone dobre praktyki wsparcia oraz zalecenia dla osób, które go świadczą.

29 marca (21 kwietnia i 12 maja).



  • Działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

POSŁUCHAJ

43:33

Maria Primaczenko - niezwykła wystawa prac ukraińskiej malarki ludowej w Warszawie (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Wystawa przypominająca postać polsko-żydowskiego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego w związku z 80. rocznicą jego śmierci i 79. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim. 

  • EtnoPolska - podsumowanie wyników naboru do programu, 

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. W ramach programu dofinansowane będą przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, szczególnie w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.



  • Rozstrzygnięcie naboru do "Zaproś nas do siebie!"

"Zaproś nas do siebie!" to projekt szkoleniowy adresowany do domów, centrów i ośrodków kultury. Poprzez organizację szkoleń dla ich pracowników, spotkania online, warsztaty stacjonarne, wizyty studyjne w regionach, konsultacje z ekspertami, grupowe zadania oraz udział w wydarzeniach NCK wspiera lokalne instytucje kultury, aby w efekcie poszerzenia umiejętności i wiedzy pracowników docelowo uatrakcyjnić ich ofertę programową.



  • Książka "Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945"

Książka dr. hab. Tadeusza Pawła Rutkowskiego omawia wielokierunkową propagandę sowiecką, która kształtowała obraz Polski i Polaków oraz relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni blisko 30 lat (1917–1945). Pokazuje, że niezależnie od nasilenia działań propagandowych, przekaz ten był niezmiennie negatywny. 

  • Zagadka SMS dla słuchaczy.

Audycja przygotowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Tytuł audycji: "Spacer z kulturą"

Data emisji: 27.03.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

kk


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.