Cykl Agnieszki Ciecierskiej poświęcony walce z rakiem. Zadbajmy o wiedzę na temat profilaktyki

Data publikacji: 16.04.2024 08:00
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 08:03
Ten tekst przeczytasz w 10 minut
Badanie mammografem pomaga ustalić przyczyny bólu piersi pod kątem ryzyka nowotworu.
Badanie mammografem pomaga ustalić przyczyny bólu piersi pod kątem ryzyka nowotworu., Autor - Gorodenkoff/Shutterstock
- Jestem mamą dwójki dzieci, szczęśliwą żoną swojego męża, no i posiadaczką niechcianego, ale raka piersi - mówiła Anna Giera, bohaterka pierwszej odsłony bardzo osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego "oswajaniu" choroby nowotworowej. 

Agnieszka Ciecierska o walce z nowotworem piersi

Październik to miesiąc, w którym cały świat skupia się na walce z rakiem piersi. To właśnie w październiku 2021 roku dziennikarka radiowej Jedynki Agnieszka Ciecierska zdecydowała się opowiedzieć w audycji "Cztery pory roku" o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową. Wówczas również narodził się pomysł na cykl poświęcony "oswajaniu" choroby nowotworowej, opary na historiach kobiet, które przeszły lub przechodzą trudną drogę leczenia.

- Mam nowotwór złośliwy luminarny typu A, hormonozależny, zrazikowy. Zanim odebrałam wyniki biopsji, sprawdzałam, czytałam artykuły, nawet na zagranicznych stronach. Modliłam się "byle nie trójujemny, byle luminarny", ponieważ jest na niego sposób - ma receptory, które pokazują, że można na niego dać hormony i będą one wygaszały, co trzeba, żeby nie miał się czym karmić - tłumaczyła Anna Giera.

Jak podkreślała, nigdy nie zapomni momentu, gdy czekała w szpitalu na pierwsze badanie mammograficzne. - W pewnym momencie przyszła dziewczyna. Pytam się jej: "Kontrola?". Gdy potwierdziła, mówię do niej: "To dobrze, im wcześniej, tym lepiej". A ona się na mnie patrzy i odpowiada: "Ja już jestem po obustronnej mastektomii". Miała 26 lat. Zachorowała, gdy miała 18. Wtedy sobie pomyślałam: "Anka, nie narzekaj. Ty urodziłaś już dwoje dzieci i wykarmiłaś je własnymi piersiami" - wspominała dodając, że to spotkanie zmieniło jej perspektywę. 

POSŁUCHAJ

06:54

Pierwsza odsłona osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

"Bardzo ważne jest systematyczne badanie mammograficzne"

Agnieszka Ciecierska rozmawiała z Anną Gierą w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Jego spotkane na miejscu pracownice tłumaczyły, dlaczego tak ważne jest, by zgłaszać się na badania mammograficzne.

Posłuchaj kolejnych odcinków cyklu poświęconego walce z rakiem piersi:

POSŁUCHAJ

05:14

Posłuchaj drugiego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:08

Posłuchaj trzeciego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:49

Posłuchaj czwartego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

06:27

Posłuchaj piątego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

04:05

Posłuchaj szóstego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

06:09

Posłuchaj siódmego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:18

Posłuchaj ósmego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:15

Posłuchaj dziewiątego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:00

Posłuchaj dziesiątego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

Kraków, Katowice, Łódź , Płock, Poznań, Bełchatów, Skierniewice, Sochaczew, Wrocław, Radom, Warszawa, Gdańsk... Być może, w 2022 roku, w jednym z tych miast, spotkali Państwo grupy kobiet ubranych tylko w białe koszule? W kolejnym odcinku, w onkologicznym cyklu Agnieszki Ciecierskiej, o projekcie fotograficznym "Zobacz więcej" . Wzięło w nim udział 365 kobiet chorych na raka, w 12 miastach w Polsce. Powstał niezwykły kalendarz.

POSŁUCHAJ

05:56

Posłuchaj jedenastego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)


POSŁUCHAJ

05:42

Posłuchaj dwunastego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)


POSŁUCHAJ

06:08

Posłuchaj trzynastego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)


POSŁUCHAJ

04:52

Posłuchaj czternastego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

W kolejnej odsłonie cyklu onkologicznego Agnieszki Ciecierskiej przyjrzeliśmy się stereotypom dotyczącym raka. O chorobach nowotworowych wiele się mówi, ale wciąż dużo jest niepewności i znaków zapytania. I strachu. Czy mity na temat raka są zgodne z prawdą? Czy faktycznie „rak to wyrok“, czy „rak zawsze zabija“?

POSŁUCHAJ

05:08

Posłuchaj piętnastego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

W 16. odcinku cyklu onkologicznego Agnieszki Ciecierskiej przyglądaliśmy się stereotypom dotyczącym raka piersi. - Jestem młoda, w mojej rodzinie nikt nie chorował, dbam o siebie, więc rak piersi mi nie grozi - to jeden z popularniejszych mitów. Tymczasem rak piersi może wystąpić w każdym wieku. Młode z rakiem to projekt fotograficzny, który opowiada historie kobiet w wieku 20-35 lat z diagnozą raka piersi. Obala stereotyp myślenia - za młoda na raka - i zwraca szczególną uwagę na profilaktykę. 

POSŁUCHAJ

05:33

Posłuchaj 16. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

Zdecydowana większość pacjentów onkologicznych szuka informacji w internecie. To naturalne działanie, chcemy jak najwięcej wiedzieć o chorobie, z którą mamy do czynienia. Internet jest pełen stron i forów poświęconych tematyce raka. Niestety, na części z nich znajdziemy niesprawdzone, a często nieprawdziwe informacje. Ale internet to tez miejsce, gdzie można szukać wsparcia. Wspólna onkologiczna historia łączy kobiety. Bywa początkiem prawdziwych przyjaźni w realnym świecie.  Z grup wsparcia korzystają  także te kobiety, które chorobę onkologiczna mają już za sobą. Tak jak autorka cyklu o raku piersi, Agnieszka Ciecierska.


POSŁUCHAJ

05:03

Posłuchaj 17. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

Eksperci są zgodni – nie ma dwóch takich samych nowotworów. Ta sama terapia zastosowana u różnych osób, może przynosić skrajnie różne odpowiedzi. Dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym możliwe stało się zbadanie dynamiki oraz stopnia złośliwości zmian nowotworowych, a nawet określenie ryzyka wystąpienia przerzutów. Po informacje na temat badań genetycznych Agnieszka Ciecierska wybrała się do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. 


POSŁUCHAJ

05:33

Posłuchaj 18. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

W amerykańskich ośrodkach onkologicznych funkcjonuje wzruszająca ceremonia. Po zakończonym leczeniu pacjent onkologiczny uderza w Dzwon Zwycięzcy, aby obwieścić światu szczęśliwy koniec terapii.
Historia dzwonów na oddziałach onkologicznych zapoczątkowana została przez Kontradmirała Marynarki Wojennej USA Irve Charles’a, który będąc pacjentem ufundował dzwon okrętowy na placu szpitala. Bicie w dzwon ma obwieścić wszystkim iż etap leczenia onkologicznego został zakończony.


Takie dzwony pojawiają się także w Polsce. Jeden z nich wisi w Siedleckim Centrum Onkologii. Do Siedlec wybrała się Agnieszka Ciecierska.


POSŁUCHAJ

05:08

Posłuchaj 19. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

W kwietniu weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustawa, która ma ułatwić pacjentowi dostęp, na równych zasadach i w równym stopniu, do opieki onkologicznej na terenie całego kraju. Wśród wielu szczegółowych rozwiązań, jedno wydaje się szczególnie ważne. Od tego tygodnia (20 maja) każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora pacjenta onkologicznego, który poprowadzi go "za rękę" przez system.

Co należy do zadań koordynatora? Jak to działa w praktyce? Agnieszka Ciecierska sprawdziła
w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach, w którym system działa od kilku lat.


POSŁUCHAJ

05:09

Posłuchaj 20. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)


W ostatnim, przed nadchodzącym "Latem z Radiem", odcinku cyklu onkologicznego Agnieszki Ciecierskiej, relacja z Rajdu Pełną Piersią. To impreza offroad'owa dla kobiet, które zmagały się lub nadal walczą z rakiem piersi. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych, bo najważniejsze jest pozytywne nastawienie, chęć przeżycia wspaniałej przygody i profilaktyka. Oprócz zmagań terenowych, także, między innymi, nauka samobadania piersi. Rajd pełną piersią to solidna porcja adrenaliny dla amazonek. 


POSŁUCHAJ

05:19

Posłuchaj 21. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

W kolejnym odcinku cyklu onkologicznym Agnieszki Ciecierskiej przyglądamy się stereotypom dotyczącym raka piersi. Jestem młoda, w mojej rodzinie nikt nie chorował, dbam o siebie, więc rak piersi mi nie grozi - to jeden z popularniejszych mitów. Tymczasem rak piersi może wystąpić w każdym wieku. "Młode z rakiem" to projekt fotograficzny, który opowiada historie kobiet w wieku 20-35 lat z diagnozą raka piersi. Obala stereotyp myślenia – za młoda na raka – i zwraca szczególną uwagę na profilaktykę.


POSŁUCHAJ

04:55

Posłuchaj 22. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)


W ostatnim odcinku cyklu onkologicznego Agnieszki Ciecierskiej, przyglądaliśmy się jednemu z popularniejszych mitów dotyczących raka piersi. "Młode z rakiem" to projekt fotograficzny, który opowiada historie kobiet w wieku 20-35 lat z diagnozą raka piersi. Obala stereotyp myślenia – za młoda na raka – i zwraca szczególną uwagę na profilaktykę. Wróćmy na chwilę na wernisaż. Obalimy kolejny mit. Uwaga panowie! 


POSŁUCHAJ

04:35

Posłuchaj 23. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Wcześnie wykryty nowotwór jest chorobą uleczalną. O tym mówiliśmy wielokrotnie w onkologicznym cyklu Agnieszki Ciecierskiej. O tym również, w październiku- Miesiącu Świadomości Raka Piersi, wielokrotnie przypominała Fundacja Świadomi Życia. We współpracy z Fundacją  została zrealizowana kampania  “Nadal jestem kobietą”, która poruszyła temat kobiecości po leczeniu raka piersi. A to trudny temat... Różowy paździenik, Miesiąc Świadomości Raka Piersi, juz za nami. Ale badajmy się przez cały rok. Przypominamy także, że listopad to  Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem.  Zapoczątkowana w Australii akcja społeczna, polegająca na zapuszczaniu wąsów i promowaniu profilaktyki "męskich nowotworów".


POSŁUCHAJ

04:25

Posłuchaj 24. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Akcja Słońce to ogólnopolska akcja samopomocowa wśród pacjentów onkologicznych. Misją akcji jest integracja pacjentów onkologicznych-pierwszorazowych z pacjentami doświadczonymi. Do kampanii może dołączyć każda osoba, ta potrzebująca pomocy oraz taka, która chce pomagać. Wystarczy, że pacjent doświadczony przyklei naklejkę słońca, którą znajdzie w swoim szpitalu, klinice. To będzie znak dla mniej doświadczonych pacjentów, że mogą do takiej osoby podejść, poprosić o radę i wsparcie.

Słońce w akcji, to symbol empatii, chęci pomocy i rozmowy oraz przysłowiowego rozjaśnienia ciemnej drogi nowego pacjenta onkologicznego. Poczucie osamotnienia, strach, czekanie w długich kolejkach, to doświadczenia większości pacjentów onkologicznych. Agnieszka Ciecierska odwiedziła Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, gdzie trwa akcja Słońce.

POSŁUCHAJ

04:39

Posłuchaj 25. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

Brak czasu, strach przed diagnozą, bez względu na to co nas powstrzymuje przed profilaktycznym badaniami, warto przełamać obawy i przebadać się. Przypadający 8 marca Dzień Kobiet stanowi doskonałą okazję, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie i zadbać o wiedzę na temat profilaktyki nowotworowej


POSŁUCHAJ

05:15

Posłuchaj 26. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

Piszą o sobie: "Utrudniamy życie rakowi, jak się da. Promujemy nowoczesną profilaktykę, w której zamiast straszyć chorobą, zachęcamy do regularnego potwierdzania zdrowia". Boskie matki, daj włos, ruch to życie i wiele, wiele innych projektów. Tym razem w onkologicznym cyklu Agnieszki Ciecierskiej mówimy o jednej z pierwszych fundacji onkologicznych "Rak&Roll. Wygraj życie." Jak to się wszystko zaczęło? 


POSŁUCHAJ

04:35

Posłuchaj 27. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Misją akcji Słońce jest integracja pierwszorazowych pacjentów onkologicznych z pacjentami doświadczonymi. Do kampanii może dołączyć każda osoba, ta potrzebująca pomocy oraz taka, która chce pomagać.


POSŁUCHAJ

04:39

Posłuchaj 28. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Projekt "Serce dla serca" to nie tylko szycie poduszek w kształcie serca, ale również wsparcie dla pacjentek po mastektomii, na każdym etapie ich rehabilitacji.


POSŁUCHAJ

04:35

Posłuchaj 29. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Kilka tygodni temu opowiadaliśmy o Magdalenie Prokopowicz, która w wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. W czasie chemioterapii została mamą Leona, który urodził się całkowicie zdrowy. Była założycielką fundacji "Rak'n'Roll Wygraj Życie". Fundacja ta zajmuje się wieloma przedsięwzięciami i organizuje wiele kampanii związanych z walką z rakiem. Magda odeszła, ale fundacja działa nadal, wciąż realizując wiele pomysłów Magdy. Między innymi "Boskie Matki"- misyjny program Fundacji, spełnienie marzenia założycielki, która powtarzała, że "z rakiem można żyć, a nawet życie dawać".

POSŁUCHAJ

04:42

Posłuchaj 30. odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Materiały wyemitowano w audycji "Cztery pory roku"

pg

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.