W ostatnich latach na rynku ukazało się wiele książek poświęconych Krzysztofowi Komedzie. Wśród autorów jest również pasierb artysty - Tomasz Lach. W rozmowie z Pawłem Sztompke przyznał, że chciał spojrzeć na Komedę bardziej prywatnie. - Próbowałem opisać, jak to wyglądało wtedy, gdy jako dorastające dziecko mieszkałem z Krzysztofem i Zofią w Warszawie - mówi gość "Muzycznej Jedynki".
American dream
W sferze zainteresowań Tomasza Lacha był również trwający kilkanaście miesięcy pobyt Krzysztofa Komedy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki wspomnieniom Zofii Komedowej-Trzcińskiej, a także przyjaciół kompozytora, możliwe było odtworzenie tego szczególnego czasu. - Przygoda zaczęła się od sukcesu, od muzyki do filmu "Dziecko Rosemary", a skończyła tragicznym wypadkiem - wspomina gość audycji. W roku 1968 Tomasz Komeda, gdy wracał do domu wraz z Markiem Hłaską, został przez pisarza nieumyślnie zepchnięty ze skarpy. W wyniku upadku kompozytor doznał urazu głowy. Konsekwencją tego była śmierć Komedy.
Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje na temat filmu poświęconego Krzysztofowi Komedzie. Choć ostatnie dwa, pandemiczne lata zahamowały rozwój kinematografii polskiej, pomysł nie upadł całkowicie. - W swoim czasie udostępniłem producentom polskim prawa do trzech książek, które napisałem i wydałem, jak również prawa do wizerunku. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale film na pewno powstanie - zaznacza Tomasz Lach. Poproszony o wskazanie czegoś, co mogłoby połączyć świat Komedy i jego przyjaciół ze światem współczesnej młodzieży, bez wahania wskazuje drogę, jaką jego ojczym przeszedł w swoim życiu.
- Począwszy od Krakowa, dotarł do Hollywood. Osiągnął praktycznie wszystko, co kompozytor, muzyk filmowy na świecie może osiągnąć. Podobna kariera w tak szybkim czasie, być może z wyjątkiem Romana Polańskiego, w Polsce się nie zdarzyła - mówi z przekonaniem gość Programu 1 Polskiego Radia.
Krzysztof Komeda - pionier jazzu nowoczesnego
Krzysztof Komeda urodził się 27 kwietnia 1931 roku. Był kompozytorem i pianistą jazzowym. Tworzył standardy znane na całym świecie, a także muzykę filmową. Uznawany za pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce, najczęściej występował z własnym sekstetem. Napisał muzykę do 65 filmów: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Prawo i pięść" czy "Monolog trębacza". Koncertował w Skandynawii, Pradze czy w Bułgarii. W roku 1968 wyjechał do Los Angeles, gdzie współpracował m.in. z Romanem Polańskim. Zmarł 23 kwietnia 1969 roku.
YouTube/Krzysztof Komeda - topic
Zobacz też:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Paweł Sztompke
Gość: Tomasz Lach
Data emisji: 5.04.2022
Godzina emisji: 13.42
mg
Krzysztof Komeda we wspomnieniach. "Osiągnął praktycznie wszystko" - Jedynka - polskieradio.pl