Szef POLSA: w Polsce będzie stanowisko startowe rakiet kosmicznych

Data publikacji: 13.04.2022 13:07
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 21:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Mechanik/Shutterstock
- Polska już dawno temu weszła do gry w kosmosie. Od pół wieku wysyłamy różne instrumenty przy okazji rozmaitych misji kosmicznych, kiedyś w programie Interkosmos, a od 10 lat w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powoli jednak możliwości wynoszenia w kosmos stają się wąskim gardłem dla sektora kosmicznego - mówił w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

List intencyjny z firmą kosmicznego wizjonera

Do wynoszenia ludzi i ładunków w kosmos od lat używane są rakiety pionowego startu. Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne - technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA podpisał w tej sprawie w Los Angeles list intencyjny z prezesem Virgin Orbit - firmy, która ma tę technologię i należy do koncernu kosmicznego wizjonera Richarda Bransona.

W czerwcu 2021 roku technologia ta została użyta do wyniesienia na orbitę okołoziemską, kilkaset kilometrów ponad Ziemię, sześciu minisatelitów, w tym dwóch polskiej firmy. Rakieta z satelitami została wystrzelona z wysokości 10 km. Planowane jest umieszczenie na orbicie 1500 takich minisatelitów. To polski kierunek działań na najbliższe lata.

Z prof. Grzegorzem Wrochną rozmawialiśmy w audycji m.in. o tym, jakie obserwacje będą prowadzić te satelity i jakie będą z tego dla nas korzyści, a także o tym, z jakiego miejsca w Polsce mogą odbywać się starty w technologii LauncherOne.

POSŁUCHAJ

24:10

Szef Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Grzegorz Wrochna o technologii LauncherOne (Eureka/Jedynka)

W audycji również:

Zakończyła się rejestracja zespołów uniwersyteckich do tegorocznej, ósmej edycji prestiżowych zawodów European Rover Challenge. Łącznie napłynęły aż 92 zgłoszenia z najlepszych uniwersytetów technicznych m.in. z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Kolumbii czy Grecji. W zawodach zobaczymy reprezentantów aż pięciu kontynentów, wśród nich także reprezentantów Polski, którzy od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotów marsjańskich.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak 

Goście: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA), Łukasz Wilczyński (prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej)

Data emisji: 12.04.2022 

Godzina emisji: 19.30

pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.