Gromadzenie i udostępnianie dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków, opracowywanie standardów konserwatorskich, a przede wszystkim dbanie o dziedzictwo kulturowe, zarówno materialne, jak i niematerialne – to tylko niektóre z ważnych zadań, powierzonych Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa – czytamy na stronie NID. – Podstawową funkcją Instytutu jest badanie i dokumentacja nie tylko zabytków, ale również krajobrazu kulturowego czy elementów niematerialnego dziedzictwa. W oparciu o zasoby wiedzy, które tworzymy, możemy mądrze zarządzać naszym dziedzictwem. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu dziedzictwo staje się motorem rozwoju gospodarczego i społecznego – wyjaśnia dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Polskim Radiem. – Oprócz pierwotnej funkcji, która towarzyszy nam od 60 lat, czyli wspierania w zakresie badań i dokumentacji, chcemy pokazywać, jak tę wiedzę można wykorzystać dla dobra społeczeństwa – dodaje.
W ramach obchodów jubileuszu sześćdziesięciu lat istnienia Instytutu Dziedzictwa Narodowego zrealizowane zostaną różnego rodzaju inicjatywy kulturalne zarówno w stolicy, jak i w innych miejscach w Polsce. – Obchody będą miały miejsce nie tylko w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Instytutu – mówiła na antenie Polskiego Radia dr hab. Katarzyna Zalasińska. – Szczególnie zależy nam na pokazaniu działalności ośrodków terenowych – zaznaczyła.
Oddziały terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajdują się w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Pracownie terenowe umiejscowione są m.in. w Kielcach, Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Zielonej Górze.
Jubileuszowa wystawa
Każdy z ośrodków Narodowego Instytutu Dziedzictwa przygotował z okazji jubileuszu specjalną ofertę. – Każdy będzie pokazywał coś unikatowego, coś, co dotyczy danego regionu – opowiada Katarzyna Zalasińska. – W ramach obchodów przygotowana została także wystawa, która opowie o 60 latach dokumentacji i badań zabytków w Polsce, ale też o spuściźnie Instytutu, o dokumentacji, bazach danych, zbiorach archiwalnych – wyjaśniła.
Na wycieczkę z Instytutem Narodowego Dziedzictwa
Niematerialne dziedzictwo oraz zabytki są punktem wyjścia turystyki kulturowej. Cenne kulturowo miejsca poznajemy i odwiedzamy przecież najczęściej przy okazji wypoczynku, na przykład podczas wakacji, majówek czy długich weekendów.
Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje cele społeczne między innymi prowadząc portal zabytek.pl – największe w Polsce internetowe repozytorium wiedzy poświęcone zabytkom. Znajdziemy tam m.in. wskazówki dotyczące miejsc wartych odwiedzenia i szlaków, które warto przemierzyć podczas naszych weekendowych i wakacyjnych wojaży, a także wiele cennych informacji o wartych zwiedzenia obiektach w całej Polsce.
Czytaj także:
W audycji także:
- Ogłoszono program tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych - rozmowa z kuratorem festiwalu Wojciechem Majcherkiem;
- Omówienie najważniejszych premier tygodnia;
- Premiera spektaklu "Ożenek" w Teatrze Polonia - materiał Doroty Kołodziejczyk;
- Trzy minuty o teatrze - recenzja "Victorii - True Woman Show" w Garnizonie Sztuki - Ewa Heine.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Martyna Podolska
Gość audycji: dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 24.04.2022
Godzina emisji: 23.10
djr
Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia - Jedynka - polskieradio.pl