25. Piknik Naukowy. Od czego zależy kolor wody w morzu?

Data publikacji: 16.05.2022 21:21
Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Morze Czerwone przeważnie nie jest czerwone
Morze Czerwone przeważnie nie jest czerwone, Autor - Elena Pavlovich/shutterstock
- Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Darecki, kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Od czego zależy barwa wody w innych morzach?
  • Już w najbliższą sobotę na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zorganizowana zostanie 25. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • Tematem tegorocznej imprezy będzie woda.
  • W "Wieczorze Odkrywców" porozmawialiśmy właśnie o wodzie. Okazuje się bowiem, że barwa wody morskiej jest zależna m.in. od materii organicznej w niej zawartej.

Są morza, które mają kolor nazwie. Czy jest to uzasadnione barwą ich wód? - W pewnych przypadkach tak. Na przykład Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - wyjaśnia prof. Mirosław Darecki.

- W Morzu Żółtym w Chinach mamy bardzo dużą zawartość glinek i lessu, który intensywnie zabarwia wodę (…). Z kolei Morze Czarne jest naprawdę czarne poniżej głębokości 150-200 metrów. W tamtych rejonach nie ma już życia. To pustynia beztlenowa z dużą ilością siarkowodoru, który zabija organizmy żywe - dodaje gość Jedynki.

Dlaczego Bałtyk jest zielonkawy?

Najczęściej jednak morze jest szare, szafirowe, niebieskie, zielone, a czasami brunatne. Od czego więc zależy barwa wody morskiej?

- Słońce wysyła na Ziemię fotony, czyli cząstki światła (…). Docierają one do wody i do niej wnikają. Żebyśmy mogli zaobserwować jakikolwiek sygnał świetlny od wody, foton musi być odbity do tyłu. Po drodze nie może być zjedzony przez samą ciecz czy pewne jej składniki. To głównie one mają wpływ na kształtowanie koloru wody, który obserwujemy - tłumaczy prof. Mirosław Darecki.

Sama woda też może absorbować fotony. - Jeżeli dodamy do niej pewne składniki, np. rozpuszczone substancje organiczne, czyli to, co pozostało nam z żywej materii, to ta rozpuszczona materia organiczna w całości zżera fotony niebieskie. W związku z tym mogą odbić się tylko pozostałe tj. zielone i trochę żółtych. W efekcie woda sprawia wrażenie koloru zielonkawego. Jest tak m.in. w przypadku Bałtyku - słyszymy.

Z kolei w Morzu Śródziemnym nie ma w ogóle rozpuszczonej materii organicznej, przez co to morze jest niebieskie.

Glony morskie także mają wpływ

Na barwę wody wpływ ma także fitoplankton, czyli organizmy roślinne. - Zwłaszcza glony morskie. Są one podstawową formą życia w oceanach (…). Absorbują w bardzo szczególny sposób. Składają się z różnych barwników, które w sposób wybiórczy pochłaniają światło. Stąd glony morskie najbardziej determinują kolor wszelkich mórz - mówi prof. Mirosław Darecki.

Ponadto w audycji:

Zmiany klimatu a morza i oceany. O wpływie zmian klimatu na strefę brzegową, o problemie podnoszącego się poziomu mórz i coraz częstszych sztormów opowiada prof. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii PAN.

POSŁUCHAJ

24:30

Od czego zależy kolor wody w morzu? (Jedynka/Eureka)

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Mirosław Darecki (kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie), prof. Tymon Zieliński (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie)

Data emisji: 16.05.2022 

Godzina emisji: 19.29

DS

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.