Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? - Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 25. edycja wydarzenia trwała aż do godzin wieczornych. Motywem przewodnim spotkania była woda.
CZWARTEK - 19.05
"Eureka", godz. 19.30 [prowadził: Artur Wolski]
Dr hab. Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak organizmy żywe funkcjonują w wodzie. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, jak np. miód. Sprawdziliśmy, jaki jest przepływ cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór. Nie zabrakło odpowiedzi, które zawsze interesują najmłodszych: czy ryba mogłaby pływać np. w miodzie i dlaczego wiosłowanie w lepkiej cieczy nie jest najlepszym pomysłem.
PIĄTEK - 20.05
W "Jedynce dzieciom", o godz. 19.10 [prowadziła: Joanna Ficińska] wraz z najmłodszymi słuchaczami odwiedziliśmy Muzeum Ziemi. Wspólnie odpowiedzieliśmy na pytania: skąd na Ziemi wzięła się woda? Jak powstały pierwsze organizmy? Poznajcie najbardziej prawdopodobne hipotezy.
O godz. 19.30 w audycji "Eureka" [prowadziła: Katarzyna Kobylecka] zdradziliśmy, co przygotował dla gości Instytut Paleobiologii PAN.
Hasłem tegorocznych pokazów jest woda. Wiadomo, że to właśnie w tym środowisku narodziło się życie i dlatego naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN opowiedzą o skamieniałościach organizmów wodnych sprzed 500 mln lat, a także zaprezentują zwierzęta, które w kolejności pojawiają się w zapisie kopalnym historii życia. "Gwiazdą" pokazu będzie pochodzący z jury - skrzypłocz - skamieniałość przedstawiciela morskich stawonogów, które niemal niezmiennie do dziś żyją w oceanach.
SOBOTA - 21.05
W godz. 6.00-9.00 w audycji "Wolna sobota z Jedynką" [prowadził: Patryk Michalski] m.in. wyemitowaliśmy rozmowy z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską oraz Katarzyną Młynek z Centrum Nauki Kopernik na temat tegorocznej imprezy. W programie nie zabrakło ciekawostek związanych ze światem nauki, zwłaszcza z wodą.
W kolejnej audycji "Jedyne takie miejsce", godz. 9.00-12.00 [prowadził: Roman Czejarek], transmisja z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i rozmowy z przedstawicielami m.in.: Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Porozmawialiśmy również z Agnieszką Kamińską, prezes Polskiego Radia, Robertem Firmhoferem, dyrektorem naczelnym Centrum Nauki Kopernik i prof. Pawłem Rowińskim, przewodniczącym Zespołu Naukowego Pikniku, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk.
W Strefie Relaksu Polskiego Radia, godz. 11.00-13.00, plenerową "Gimnastykę poranną" poprowadzili Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.
Po godz. 17.00 "Jedynka dzieciom" [prowadziła: Joanna Ficińska] - audycja z 25. Pikniku Naukowego PR i CNK. Gośćmi byli: Agata Borucka z warszawskiego ZOO oraz Kamil Jaczyński, płetwonurek z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska.
Czytaj również:
Piknik Naukowy w Polskim Radiu
Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonowały anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Od godz. 9.00 audycja "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia, podczas której można było dowiedzieć się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje. Z kolei w audycji o godz. 17.00 – wszystko o świecie podwodnych zwierząt. Jednym z gości była Agata Borucka z warszawskiego zoo, która opowiedziała o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.
Dwójka o godz. 15.00 zaprosiła na audycję "Z biegiem lat, z biegiem rzek", a radiowa Czwórka – na "Ropę XXI wieku". Od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.
Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało Polskie Radio Dzieciom. O godz. 12.00 słuchacze zostali wprowadzeni w "Świat bajkowego Ogrodu" przez Pascala Kaczorowskiego.
Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosił słuchaczy na wodną podróż i zaproponuje kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium "Deszczowym" Fryderyka Chopina lub "Muzyce na wodzie" Haendla, czy współczesnym "November Rain" Guns N’ Roses i słynnych "Jeźdźcach burzy" ("Riders of the Storm") The Doors.
To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Po południu z pikniku nadawała Trójka. W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję poprowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.
Nie zabrakło również aktywności w strefie relaksu Polskiego Radia – "Gimnastykę poranną" w godz. 11.00-12.00 i 12.00-13.00 poprowadzili Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.
Spotkać można było również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom, który wyjaśnił, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosiła na konkurs pt. "Koło fortuny", gdzie nagrodą będą wyjątkowe maskotki – radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata starał się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.
W godz. od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępniło "Taneczną matę" – była to zabawa multimedialna prezentująca korelację ruchu z dźwiękiem.
ZOBACZ ZAPOWIEDŹ:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
Na 25. Pikniku Naukowym 50 gości specjalnych prezentowało eksponaty, wygłaszało wykłady i prowadziło warsztaty. Nie zabrakło scenicznych pokazów naukowych. Podczas nich uczestnicy wsiadali do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzieli też o własnych badaniach i przybliżyli zagadnienia związane z wodną tematyką.
"Można było konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzeli się lewitującym kroplom wody i zajrzeli do ich wnętrza. Można było także obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni poskakali po wodzie, weszli do wielkiego ucha i przekonali się, czy sejsmograf rejestruje tupanie. Podczas Pikniku uzyskali także odpowiedzi na pytanie: czy ryba może pływać w miodzie" - mówili organizatorzy.
SOBOTA - PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK
W "In English, Please" porozmawialiśmy z uczniami I SLO im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie o przygotowanych przez nich pokazach Piknikowych. O 13.00 zaprosiliśmy na Czwórkową audycję specjalną "Ropa XXI wieku". Wprost z terenu Pikniku opowiedzieliśmy dlaczego warto lepiej poznać wodę, jej właściwości i wszystkie fascynujące zjawiska z nią związane. To był wyjątkowy, wodny czas!
Jej Wysokość Woda
Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.
Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.
Czytaj także:
mat. prasowy/ans/DS
25. Piknik Naukowy. Świetna zabawa i tłumy uczestników [ZOBACZ WIDEO] - Jedynka - polskieradio.pl