- Ostatnie miesiące pokazały nam, jak ważne jest, żeby czuć się związanym ze swoją ojczyzną i być prawdziwym patriotą. To budujemy głównie przez język - mówił niedawno w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Pozostałe nominowane osoby to: Klaudia Bolesławska, Stanisław Brejdygant, Grzegorz Damięcki, Andrzej Ferenc, Radosław Kotarski, Karolina Lewicka, Adam Marjański, Leszek Możdżer i Mariusz Szczygieł.
Nominowane do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej są także instytucje - Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie, miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej "Dialog", kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych", Polski Teatr Ludowy we Lwowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej.
Jak głosować?
Głosować w plebiscycie można przez internet na stronie mistrzmowy.pl, wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem lub nazwą kandydata albo za pomocą SMS-a.
Laureatów poznamy 3 października podczas gali finałowej pod Iglicą Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Dzisiaj (6 czerwca) wręczone zostały także wyróżnienia specjalne, dla dotychczasowych laureatów tego tytułu, za propagowanie najlepszych wzorców polszczyzny. Złoty Laur Akademii Mistrzów Mowy Polskiej otrzymali Halina Machulska i Stanisław Janicki.
Mistrz Mowy Polskiej to program, który powstał w roku 2000. Formuła opiera się na wyborze osób, które - według powszechnie uznanych kanonów - zasługują na to miano. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.
Jedynka/IAR/kh
Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia Maria Szabłowska nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej - Jedynka - polskieradio.pl