Życie bł. Julianny z Cornillon i poświęcenie Bogu zyskały pozytywne opinie teologów oraz duchownych i doprowadziły do ustanowienia Uroczystości Najświętszego Ciała Chrystusa (łac. Corpus Christi), jako święta adoracji Eucharystii, pogłębiania wiary, praktykowania cnót i pokuty za znieważanie Najświętszego Sakramentu.
- Podstawową wizją, która niejako odpowiada za powstanie Święta Bożego Ciała, był Księżyc (…). Julianna zwierzyła się swojemu spowiednikowi z tej wizji, jakby w świadomości tego, że mamy nową doktrynę Eucharystii, która polegała nie tylko na tym, że była adoracja świętych postaci, ale pojawiła się doktryna przeistoczenia. To oznacza, że mamy chleb i wino jako pewne substancje, które w Eucharystii stają się Ciałem i Krwią Chrystusa - wyjaśnia Sebastian Duda, doktor teologii, filozof, publicysta.
Wiele upokorzeń i zniesławień
Jej droga do sukcesu duchowego to gotowy scenariusz na film grozy. Za to, co robiła za życia, doznała wielu upokorzeń i zniesławień. Raz była świętą, a raz heretyczką skazaną na wygnanie.
- Zlecano jej pokuty i mówiono, że jest pełna pychy oraz że kobieta nie może mieć tego typu wglądu w tajemnice boskie, ani nawet słyszeć głosu Bogu czy w taki sposób sobie interpretować. Tak twierdziły jej przełożone zakonne, ale one były na pewno sterowane przez ludzi, którzy mieli decydujący głos w Kościele - twierdzi Sebastian Duda.
Pod wpływem objawień, już jako przełożona, wystąpiła do miejscowego biskupa o wprowadzenie Święta Bożego Ciała. Po raz pierwszy obchodzono je w 1247 roku w Liege. Miejscowy archidiakon Jakub Pantaleon był szczególnym orędownikiem Nabożeństwa do Ciała i Krwi Chrystusa. Kiedy został papieżem, przyjmując imię Urbana IV, wprowadził Uroczystość Bożego Ciała jako obowiązującą w całym Kościele.
Zmarła zamurowana w celi
Bł. Julianna nie doczekała faktu ogłoszenia Uroczystości Bożego Ciała. Usunięta z funkcji przełożonej, spędziła resztę życia jako pustelnica zamurowana w celi. Zmarła w dniu, który sama przepowiedziała, tj. 5 kwietnia 1258 roku.
- Wtedy papieżem był już Jakub Pantaleon i stwierdził on, że wizje Julianny są jak najbardziej Kościołowi potrzebne. Wprowadził Święto Bożego Ciała, którego się domagała. W 1264 roku nakazał Dominikanom stworzenie oprawy liturgicznej. Jeszcze do końca nie wiemy, czy procesje były obowiązkowe (…). Następcom Urbana IV nie bardzo jednak podobało się to święto, trochę chcieli o nim zapomnieć i nie zlecali jego obchodów - zauważa Sebastian Duda.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: Sebastian Duda (doktor teologii, filozof, publicysta)
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 19.30
DS
Bł. Julianna z Cornillon. Wizjonerka, od której zaczęło się święto Bożego Ciała - Jedynka - polskieradio.pl