Szabłowska: tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom

Data publikacji: 15.06.2022 11:10
Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maria Szabłowska na  Gali Nominacji do Mistrzów Mowy Polskiej
Maria Szabłowska na Gali Nominacji do Mistrzów Mowy Polskiej , Autor - mat. prasowe
Trudno oszacować, ile piosenek rocznie powstaje w Polsce. Stosunkowo niewiele z nich staje się jednak przebojami pamiętanymi przez lata. Sekret dobrego utworu tkwi w warstwie tekstowej. - Tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia, nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022.

Maria Szabłowska jest polską dziennikarką radiową i telewizyjną. Z Polskim Radiem związana od roku 1970, kształtuje muzyczne gusta kolejnych pokoleń słuchaczy. Sama o sobie mówi: "Jestem człowiekiem polskiej piosenki". - Wyniosłam to z domu, chyba po babci. Uważam, że polskie piosenki są świetne. Oczywiście nie wszystkie, ale polska piosenka ma niesamowite szczęście do tekstów - przekonuje gość "Czterech pór roku".

Od Hemara do Młynarskiego

Wiele cytatów z polskich piosenek na stałe weszło do języka użytkowego. Stosujemy je w rozmowach z rodziną czy przyjaciółmi, często również nieświadomie. Tacy autorzy jak Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski są pamiętani do dziś. Ale tradycje polskiej piosenki sięgają głębiej. - To się zaczęło w międzywojniu, kiedy piosenka właściwie raczkowała. Tuwim, Hemar to tylko dwa z naprawdę wielu nazwisk. Poprzeczka od razu została ustawiona wysoko - zwraca uwagę Maria Szabłowska.

Choć nie ma uniwersalnego przepisu na tekst zapadający w pamięć, to niewątpliwie należy mieć na uwadze kilka zasad. Przede wszystkim przekaz w nim zawarty powinien być niecodzienny, przewrotny. - Uważam, że autor tekstu musi być bardzo inteligentny i muzykalny. Te dwa aspekty muszą się ze sobą wiązać - zwraca uwagę gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że dziś młodzi twórcy często traktują tekst jako wypełniacz, jedynie dodatek do muzyki.

Tekst ważniejszy niż muzyka?

Zdaniem dziennikarki jest to podejście błędne, gdyż tekst potrafi często podnieść muzykę na wyższy poziom. - Jeśli to jest przemyślane, to wystarczy jedno sformułowanie - uważa. Wśród współczesnych artystów zasługujących na uznanie wymienia Katarzynę Nosowską i Grzegorza Turnaua. - Grzesiek jest kontynuatorem najlepszych tradycji polskiej piosenki. Bardzo ceni na przykład Wojciecha Młynarskiego - zwraca uwagę. Wśród ulubieńców Marii Szabłowskiej jest też Adam Nowak, który wspólnie z zespołem "Raz, Dwa, Trzy" wydał album z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. "Czy te oczy mogą kłamać". 


POSŁUCHAJ

07:45

Z Marią Szabłowską, nominowaną do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, szukaliśmy przepisu na uniwersalny tekst piosenki (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Maria Szabłowska nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

W poniedziałek (6.06), w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, po raz 22. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych znalazła się dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia Maria Szabłowska. - To zobowiązuje i dodaje skrzydeł, nie paraliżuje mnie, bo mowa polska jest moim warsztatem pracy - powiedziała Szabłowska podczas uroczystości rozdania nominacji w Warszawie. Dodała wówczas, że pięknej polszczyzny uczyła się z polskich piosenek. 

Laureatów konkursu poznamy 3 października podczas gali finałowej pod Iglicą Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na Marię Szabłowską można głosować TUTAJ.

TAK MARIA SZABŁOWSKA OPOWIADAŁA O PIOSENCE JONASZA KOFTY:

YouTube/Polskie Radio

Zobacz też:

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Maria Szabłowska (dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 9.35

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.