"Kryją w sobie podstęp". Zbigniew Ziobro o rozwiązaniach KE pod hasłem dodatkowych funduszy

Data publikacji: 26.06.2022 17:01
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 18:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zbigniew Ziobro będzie gościem audycji "W otwarte karty"
Zbigniew Ziobro będzie gościem audycji "W otwarte karty", Autor - Wojciech Kusiński/PR
Gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" był minister sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny omówił w Programie 1 Polskiego Radia kwestie związane z Krajowym Planem Odbudowy.  

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest reforma sądownictwa oraz likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kwestia tzw. "kamieni milowych"

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zapytała ministra sprawiedliwości, czy tzw. kamienie są "milowe, młyńskie czy ciągnące nas w przepaść". Zbigniew Ziobro zaznaczył, że żeby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wrócić do 2020 roku do spotkania na szczycie UE w Brukseli. 

- Wówczas Komisja Europejska zaproponowała ostateczną wersję porozumienia w ramach rady z niemiecką prezydencją pod przewodnictwem Angeli Merkel, która sprowadzała się do tego, że obok głównych ram budżetowych, miały być przyjęte nowe instrumenty prawno-finansowe - zaznaczył.

- Po pierwsze, tak zwane rozporządzenie dotyczące rzekomej praworządności o tzw. warunkowości, czyli umożliwiające blokowanie funduszy dla krajów mających zdaniem Komisji naruszać praworządność. Po drugie, Fundusz Odbudowy, który miał wspierać gospodarki krajów po kryzysie covidowym, ale jednocześnie wprowadzał mechanizmy prawne pozwalające Brukseli w sposób swobodny decydować Brukseli, kto, w jaki sposób te pieniądze otrzyma - mówił prezes Solidarnej Polski.

"Rozwiązania kryją w sobie podstęp"

Jak zwrócił uwagę Zbigniew Ziobro, "rozwiązania pod pięknym hasłem dostarczenia dodatkowych środków potrzebnych każdej gospodarce, również i polskiej, po pandemii COVID-19, kryją w sobie podstęp". - On sprowadza się do tego, że bardzo rozszerza kompetencje Komisji Europejskiej wobec państw członkowskich, a wiemy o tym, że Komisja nie była szczególnie życzliwa dla naszego kraju i szukała tylko pretekstu, by Polskę atakować - tłumaczył minister sprawiedliwości.

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tzw. kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na cele klimatyczne i zieloną transformację Polska chce wydać 43 proc., czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 proc.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

POSŁUCHAJ

38:12

Zbigniew Ziobro o Krajowym Planie Odbudowy (Jedynka/W otwarte karty)

Czytaj więcej:

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski)

Data emisji: 26.06.2022 

Godzina emisji: 15.08

PR24/nt

Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.