Jak przedstawiają się tegoroczne statystyki kontroli stanu technicznego autokarów, które przeprowadza ITD?
- Inspektorzy ITD, w ramach cyklicznej akcji kontroli autobusów przewożących dzieci na letni wypoczynek, w pierwszym tygodniu tych wakacji przeprowadzili już 426 kontroli. Zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych, a 4 autokary niestety nie pojechały dalej, gdyż ich stan techniczny powodował zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekazuje Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Gość Jedynki dodaje, że ITD - jako jedyna służba w kraju - wykorzystuje do kontroli mobilne linie diagnostyczne. - To urządzenia, które w miejscu kontroli pozwalają na kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Sprawdzana jest sprawność układów hamulcowych i kierowniczych, ponieważ najczęściej wykrywamy brak sprawności tych właśnie elementów - tłumaczy.
- Wszyscy kierowcy skontrolowani w pierwszym tygodniu wakacji byli trzeźwi. Sprawdzany jest też czas pracy kierowców, a także czy kierowca nie jest zmęczony i czy odpoczywa w sposób prawidłowy - dodaje.
Jak zgłosić autokar do kontroli?
Zgłoszenia z prośbą o kontrolę autokaru możemy dokonać tylko telefonicznie lub drogą mailową. - Ze względu na to, że liczba zgłoszeń i próśb o takie kontrole jest coraz większa, aby przebiegały one sprawnie i żeby mieć pewność, iż na miejsce przyjedzie patrol, warto zgłosić taką chęć z kilkudniowym wyprzedzeniem - mówi Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
- Inspektorzy na terenie całego kraju są zaangażowani w te działania. To nie będą działania jednorazowe, tylko będą realizowane każdego dnia przez cały okres wakacyjny. Będą odbywać się w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, jak i będą to również wyrywkowe kontrole na trasach przejazdu, na głównych szlakach komunikacyjnych czy też w miejscach, z których odjeżdżają autokary - twierdzi Monika Niżniak.
Zasady są ważne
Pasażerowie, podróżując autokarem, powinni znać zasady, które w nim obowiązują. A jak do takiego wyjazdu przygotować na przykład dzieci?
- Dzieci nie powinny wstawać, biegać po autokarze, rzucać jedzeniem, tylko siedzieć i rozmawiać, a co najwyżej przekręcać się do towarzysza, który siedzi po prawej lub lewej stronie z przodu bądź z tyłu. Rodzice muszą powiedzieć dzieciom, jakie są zasady (…). Od tego jesteśmy, żeby dać im wskazówki, aby później, jak inny dorosły powie "nie wolno, stop!", to nie dlatego, że jest "potworem", tylko z tego powodu, że dba o to, aby nic się nie stało - wyjaśnia psycholog Bianca-Beata Kotoro.
O zasadach bezpieczeństwa powinniśmy rozmawiać z młodszymi, jak i starszymi dziećmi. Możemy o nich mówić, kiedy przechodzimy przez pasy, jedziemy samochodem czy też przemieszczamy się rowerem albo hulajnogą. - Zanim zaczniemy straszyć, najpierw nauczmy, jak wygląda bezpieczne funkcjonowanie i że to jest korzyść dla nas wszystkich - słyszymy.
Czytaj także:
"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn
Goście: Wojciech Król (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), Monika Niżniak (rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego), Bianca-Beata Kotoro (psycholog)
Data emisji: 1.07.2022
Godzina emisji: 17.10
DS
Bezpieczna podróż autokarem. Jak wezwać kontrolę ITD? - Jedynka - polskieradio.pl