Kultury świata na plaży w Gdyni - Festiwal Globaltica rusza 14 lipca!

Data publikacji: 07.07.2022 15:00
Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 11:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Globaltica
Globaltica, Autor - mat. promocyjne

POSŁUCHAJ

Muzyczne spotkania 8 lipca godz. 23:05

Od 14 do 16 lipca w Gdyni odbywa się doroczny zlot fanów World Music na festiwalu Globaltica – Festiwal Kultur Świata. To wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych.

Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica.

Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. O tegorocznych gwiazdach, które przyjadą do Gdyni, o kulisach pracy organizatora festiwalu, o wartości poznawania innych kultur i ludzi w audycji rozmawialiśmy ze współorganizatorem Globaltiki, dziennikarzem muzycznym Michałem Wieczorkiem.


Globaltica 2022 Globaltica 2022

Niemożliwe nie istnieje

Gdy pomyślimy, jak trudno jest zorganizować czasem świąteczny obiad dla rodziny, dostajemy bólu głowy. Co trzeba więc zrobić, żeby zorganizować wielki międzynarodowy festiwal z gwiazdami z całego świata? Najlepiej zdać się na profesjonalistów, którzy nie tylko cały rok ciężko pracują, żeby ułożyć program, opanować kwestie logistyczne i finansowe, ale którzy przede wszystkim mają wielkie serce, do tego co robią - do pokazywania innymi piękna kultur świata. Taka właśnie jest Globaltica, festiwal, który od pozwala na spotkać się z tym bogactwem tuż po nosem, w malowniczej Gdyni.

- Chcieliśmy pokazać artystów, którzy odnoszą się do tradycji, pokazują ją w nowoczesnym świetle, to, jak ona może w XX wieku mieć coś ważnego do powiedzenia o współczesnym świecie. Z drugiej strony szukaliśmy artystów, którzy w Polsce jeszcze nie zagrali - mówił współorganizujący Globalticę Michał Wieczorek. Przyznał, że sam szczególnie czeka na występ Liraz, izraelskiej artystki i aktorki perskiego pochodzenia. - Liraz przełamuje wiele stereotypów i barier. Na nowej płycie, która wyjdzie nidługo po festiwalu, śpiewa z zaproszonymi muzyczkami z  Teheranu, co jest odważnym krokiem, bo kobiety w Iranie nie mogą występować publicznie, a do tego współpraca z kimś z Izraela jest już w ogóle czymś niedozwolonym. Dlatego kobiety występują anonimowo.

Gorąco, południowo, feministycznie

Wśród artystów festiwalu są: Troye Zillia, Bab L'Bluz, Cimarron, Liraz, Kapela Bordó, Damir Imamović, Alba Gil Aceytuno, Christine Salem, Le Mali 70, Kumbia boruka, Mukambo. Szczególnie mocna jest tu frakcja żeńska. Michał Wieczorek przyznał, że nieprzypadkowo.

- Poświęcamy festiwal głosom kobiet. Większość artystów to kobiety, a jeśli zespoły, to często prowadzone i wymyślone przez kobiety. Dużo jest głosów kobiecych o tym, że kobiety mogą wchodzić w role tradycyjnie zarezerwowane dla mężczyzn i się bronić artystycznie, i że kobiety w muzyce mogą odgrywać ważną rolę.

Festiwal trwa od 14 do 16 lipca 2022.

Tytuł audycji: Muzyczne spotkania 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 8.07.2022

Godzina emisji: 23.05

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.