- Pomimo postępów w dziedzinie medycyny wciąż nie udaje się wyprodukować zamiennika, który podejmowałby wszystkie funkcje krwi w organizmie biorcy - przypomina dr Marzena Przybysz z Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. - Dlatego wciąż krwi oryginalnej, oddanej przez chętnych do pomocy innym, nie można niczym zastąpić - podkreśliła rozmówczyni radiowej Jedynki.
Brakuje wszystkich grup
Czas wakacji jest bardzo trudny dla centrów krwiodawstwa - z powodu urlopów mniej osób oddaje krew, tymczasem zapotrzebowanie na nią drastycznie rośnie, w wakacje dochodzi bowiem do wielu wypadków, a w tym roku dodatkowo przywrócono po pandemii planowe zabiegi. Brakuje wszystkich grup krwi, jak alarmuje dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek. - Niskie stany magazynowe są szczególnie w grupach minusowych, ujemnych każdej grupy, a najbardziej brakuje grupy A i 0 - mówi Małgorzata Lorek.
Kto może oddać krew?
Krwiodawcą może być osoba zdrowa między osiemnastym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia ważąca co najmniej 50 kg. Nie trzeba wykonywać żadnych badań przed zgłoszeniem się do centrum, ale w sposób subiektywny ocenić własny stan zdrowia, ponieważ sami najlepiej wiemy, w jakiej kondycji jesteśmy aktualnie, czy nie mamy własnych problemów zdrowotnych, wymagających przyjmowania leków. - Pamiętajmy, że krew jest przetaczana osobom ciężko chorym w tym małym dzieciom, nawet w wieku prenatalnym, zatem zatajenie problemu zdrowotnego może być groźne nie tylko dla dawcy, ale również dla biorcy krwi. Ważne jest też, aby zadbać o swoją kondycję przed oddaniem krwi. Trzeba być wyspanym, zjeść lekkostrawny posiłek i dobrze nawodnić organizm, najlepiej wodą.
Akcja "Królewski dar"
Do oddania krwi można się zgłaszać do regionalnych Centrów Krwiodawstwa w całej Polsce lub oddać krew w czasie licznie organizowanych w kraju mobilnych akcji krwiodawstwa. W Warszawie wkrótce będzie można wziąć udział w akcji "Królewski dar".
- Pomyśleliśmy, że skoro w czasie wakacji krwiodawcy też urlopują, to spróbujemy ich poszukać, choćby w muzeach, które w czasie wakacji są licznie odwiedzane - mówi Krzysztof Wolny, organizator akcji "Królewski dar", prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi, PCK Dar Serca. - Wystąpiliśmy do dyrekcji warszawskich rezydencji królewskich z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia akcji krwiodawstwa na ich terenie. Podczas spotkania z dyrekcjami muzeów nasza propozycja została zaakceptowana - dodaje Krzysztof Wolny. Skąd nazwa "Królewski dar"? Krew jest darem bezcennym darem i będzie oddawana w rezydencjach królewskich.
Krew będzie można oddać w specjalnych ambulansach, które zaparkują 17 lipca 2022 pod Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 24 lipca pod Zamkiem Królewskim w Warszawie, a 31 lipca pod Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Podczas akcji "Królewski dar" będzie można uczestniczyć w pokazach ratownictwa medycznego i poćwiczyć na fantomie.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 7.42
djr
"Królewski dar" - akcja oddawania krwi w rezydencjach królewskich - Jedynka - polskieradio.pl