Dlaczego duński król schronił się w Wolinie?
Harald Sinozęby, po duńsku Harald Blatand, syn Gorma Starego i Tyry, ojciec Swena Widłobrodego, od 958 do ok. 986 roku był królem Danii, a także Norwegii. Przyjął chrzest w 965 r., wprowadzając do Danii chrześcijaństwo.
- Sagi skandynawskie mówią wyraźnie, że Harald Sinozęby miał bardzo silne związki z Wolinem, a niektóre z nich mówią, że założył Wolin w pewnej fazie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Kryda - członek Brytyjskiego Towarzystwa Archeologicznego, założyciel Stowarzyszenia Normanistów Polskich.
Niemiecki kronikarz i geograf Adam z Bremy opisywał dzieje Słowian oraz ludów nadbałtyckich w latach 755–1072. Według jego zapisków Harald po jednej z bitew wojny domowej w Danii udał się do Jomsborga. - Adam z Bremy pisze, że był zdziwiony, że uciekł do Pogan, a oni przyjęli go tam życzliwie, z tym, że trzeba zaznaczyć, że zmarł po kilku dniach, jednak inne źródła nie potwierdzają tego. On jakiś czas mieszkał na Wolinie i to by tłumaczyło dalszą historię jego grobu - podkreśla gość Jedynki.
Badania techniką skaningu laserowego
Jak podkreśla Marek Kryda, nigdy w Wiejkowie nie było badań terenowych. - Użyłem skaningu laserowego, żeby zobaczyć, jak wygląda rzeźba terenu i od razu widać było wyraźny, regularny kopiec, który wygląda zdecydowanie na kopiec pogrzebowy- wyjaśnia ekspert. - Na szczycie tego kopca stoi kościół w Wiejkowie i to jest istotna rzecz, że nie został zniwelowany. Podejrzewam, że do grobu Sinozębego włożono złotą blaszkę, ale 70 lat po jego śmierci - opowiada.
Ponadto w audycji:
19 lipca minie setna rocznica odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiatego we wsi Krzemionki. Ten obiekt to zespół unikatowych neolitycznych wyrobisk górniczych sprzed 5 tysięcy lat. Jak doszło do tego odkrycia?
Gościem "Eureki" był dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, któremu podlega Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: Marek Kryda (członek Brytyjskiego Towarzystwa Archeologicznego, założyciel Stowarzyszenia Normanistów Polskich, publicysta naukowy), dr Andrzej Przychodni (dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim)
Data emisji: 15.07.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
Jedynka/PAP/kh/ans
Grób Haralda Sinozębego. Czy możliwe, że duński król został pochowany w Polsce? - Jedynka - polskieradio.pl