W porównaniu do statystyk z analogicznego okresu ubiegłego roku zdarzeń drogowych, rannych i zabitych było mniej, ale bezpieczeństwo na polskich drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia. A do jakich zdarzeń najczęściej dochodzi na drogach ekspresowych? - Są to zdarzenia związane głównie z niezachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami, nieprawidłowym manewrem zmiany pasa ruchu i niestety związane z nadmierną prędkością - mówi komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Strażacy w służbie bezpieczeństwa
Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, że zakres obowiązków funkcjonariuszy Straży Pożarnej jest szerszy aniżeli gaszenie pożarów. Dużo pracy, strażacy mają również w okresie wakacyjnym. - Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo na drogach. Wspólnie z policją apelujemy, żeby kierowcy jeździli zgodnie z przepisami, by byli wypoczęci i by zwracali uwagę na warunki pogodowe - podkreśla brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy dbają również o bezpieczeństwo nad wodą, starają się zapobiegać pożarom, które zwłaszcza latem są prawdziwą plagą i ogromnym zagrożeniem. - Mamy rekordowo wysokie liczby, jeżeli chodzi o pożary lasów. W tym roku mamy już ponad 5300. W ubiegłym roku, przez dwanaście miesięcy, to było 2900 - podkreśla gość "Bezpiecznej Jedynki". Statystyki są jednoznaczne. Lato i wakacyjne wyjazdy to czas, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
Czas - to życie
Co roku w Gdyni organizowany jest Moto Safety Day. Tegoroczna edycja odbyła się w sobotę 30 lipca. Podczas wydarzenia prezentowana jest m.in. pozoracja wypadku. Duży nacisk kładzie się na to, by zaznaczyć, jak ważne jest szybkie i sprawne udzielenie pierwszej pomocy przez nas jako świadków zdarzeń. Co ważne, każdy świadek ma prawo poświęcić dobro niższego rzędu na rzecz dobra wyższego rzędu. Oznacza to, że dla uratowania czyjegoś życia lub uzyskania dostępu do rany możemy wybić szybę lub pociąć drogie ubranie ofiary.
W audycji zwrócono uwagę na to, jak ważny przy ratowaniu ludzkiego życia jest czas. Piotr Kachnowicz, prezes Stowarzyszenia Motopozytywni - Trójmiasto odniósł się do stosowania tzw. motoambulansów i o pracy ratowników na jednośladach. - Motocykl jest niezastąpiony, jeśli chodzi o czas. Przeciśnie się na drogach zdecydowanie szybciej, zdecydowanie sprawniej. Na odległościach do 60 kilometrów to motocykl potrafi być szybszy - podsumowuje.
YouTube/Polska Policja
Czytaj też:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn
Goście: komisarz Robert Opas (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Piotr Kachnowicz (prezes Stowarzyszenia Motopozytywni - Trójmiasto)
Data emisji: 5.08.2022
Godzina emisji: 17.10
mg
Półmetek wakacji za nami. Czy w lipcu było na naszych drogach bezpiecznie? - Jedynka - polskieradio.pl