Pełna gotowość przez całą dobę. Jak wygląda praca w Wydziale Ruchu Drogowego?

Data publikacji: 22.07.2022 17:35
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 08:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Drogówka
Drogówka, Autor - Shutterstock/DarSzach
W Polsce pełni służbę ponad sto tysięcy policjantów. Służą w różnych wydziałach, między innymi ruchu drogowego, czyli potocznie zwanej "drogówce". Jak zostać policjantem drogówki, jak wygląda służba? O tym rozmawialiśmy tuż przed Świętem Policji, które przypada 24 lipca.

Aby starać się o przyjęcie do policji, należy mieć polskie obywatelstwo i minimum średnie wykształcenie. Musimy cieszyć się też nieposzlakowaną opinią, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystać w pełni z praw publicznych i być zdrowym psychicznie oraz fizycznie. To nie wszystko. By dostać się do Wydziału Ruchu Drogowego należy przejść również specjalistyczne szkolenie.

Jak wygląda szkolenie?

Aspirant sztabowy Marcin Ogonek z Zakład Ruchu Drogowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zwraca uwagę, że szkolenie z zakresu ruchu drogowego obejmuje także program szkolenia podstawowego młodych ludzi wstępujących do policji. Dopiero z czasem następuje skierowanie do komórek ruchu drogowego. Tam należy odbyć specjalny kurs. - W jego ramach policjanci mają cykl szkoleń dotyczących przepisów prawa w ruchu drogowym, ale mają też zajęcia z medycyny, z pierwszej pomocy, zajęcia strzeleckie i oględziny miejsca zdarzenia - wylicza gość "Bezpiecznej Jedynki".

Do obowiązków policjanta ruchu drogowego należy m.in. dokonywanie czynności kontrolnych stanu technicznego pojazdów, pojazdów ciężarowych czy autobusów. Po szkoleniu teoretycznym organizowane są zajęcia praktyczne. - Nasi słuchacze, z kadrą Centrum Szkolenia Policji, jadą w teren. Tam zatrzymujemy pojazdy i dokonujemy sprawdzenia zgodnie z programem nauczania, pod kątem np. prawidłowości przewozu towarów - usłyszała Klaudia Porębska. Ewentualne błędy są więc poprawiane na bieżąco, w oparciu o konkretne przypadki.

To praca pełna wyzwań

Praca ta stawia przed funkcjonariuszami wiele wyzwań. Wymaga poświęceń i nieustannej gotowości. Dni ciepłe, słoneczne wbrew pozorom obfitują w zdarzenia drogowe. - Dobra pogoda usypia w kierowcach czujność - nie kryje młodszy inspektor Piotr Jakubczak, radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodaje, że odprawy odbywają się dla pierwszej zmiany, drugiej zmiany, a także dla zmiany nocnej. Patrole pilnują bezpieczeństwa przez 365 dni w roku, przez całą dobę.

"Speed". Grupa do specjalnych zadań

Specjalnym oddziałem policji jest grupa "Speed". Jej funkcjonariusze kierowani są w miejsca szczególnie niebezpieczne. Toczą walkę nie tylko z codziennym piractwem drogowym, ale również z nielegalnymi wyścigami. Do tych celów wykorzystują specjalne radiowozy, m.in. BMW 330I Xdrive z napędem na cztery koła. To sprzęt, który pozwala dogonić nawet motocyklistów. - Początek sezonu pokazał, że dużo motocyklistów zbyt wcześnie poczuło słońce. Nadmierna prędkość, a co za tym idzie utrata prawa jazdy - słyszymy od aspiranta Michała Wiśniewskiego i sierżanta Pawła Grzyba z warszawskiej drogówki.

Zobacz też: 


POSŁUCHAJ

09:44

Pełna gotowość przez całą dobę. Jak wygląda praca w Wydziale Ruchu Drogowego? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka

Goście: aspirant sztabowy Marcin Ogonek (Zakład Ruchu Drogowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie), młodszy inspektor Piotr Jakubczak (radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji), aspirant Michał Wiśniewski i sierżant Paweł Grzyb z warszawskiej drogówki

Data emisji: 22.07.2022 r. 

Godzina emisji: 17.12

mg/ans

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10 

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.